verzeichnis". Verschillen in benaming tussen Duitse en Oosten rijkse publikaties komen meer voor. De Duitsers spreken van das Kataster, de Oostenrijkers van der Kataster. Höllrigl zegt „Janner" in plaats van „Januar". Hij spreekt verder van „das Schriftoperat" als hij de registers, van „das Mappenoperat" als hij de plans bedoelt. De ponskaarten vormen in deze terminologie „das Lochkartenoperat". Hieronder volgt een lijstje van overeen komstige begrippen in Nederland, Duitsland en Oostenrijk. Men hoede zich voor de conclusie dat alle termen volkomen pa rallel zouden lopen. Ons register 71 bevat veel minder dan het Duitse Flurbuch of het Oostenrijkse Grundstückverzeichnis. Ik heb de indruk dat juist deze registers in Duitsland en Oosten rijk de hoofdregisters zijn, terwijl dat bij ons de legger is. In het Grundstückverzeichnis zijn alle gegevens van het perceel te vinden, zegt Höllrigl (nr. 6 blz. 400). De Kulturflachenausweis is een, naar de cultuur gerangschikt, overzicht van alle percelen in een gemeente, dus alle percelen weiland bijeen, alle percelen bos, enz. Voor wat wij een perceel noemen komt men de begrippen Grund- stück, Flurstück en Liegenschaft tegen, maar ook deze begrippen dekken elkaar niet. Volgens Höllrigl (nr. 6, blz. 401) is de ver houding ongeveer als volgt. Het Duitse grondboek werkt met Grundstücke, die uit verschillende Flurstücke (kadastrale per celen) kunnen bestaan. Het Oostenrijkse grondboek kent ook Grundstücke, die echter precies overeen komen met de kadastrale Grundstücke. Maar verschillende Grundstücke kunnen samen één Liegenschaft vormen, blijkbaar dus zoiets als iemands gehele bezit aan onroerende goederen. Wat het grondboek betreft staan dus Grundstück (Duitsland) en Liegenschaft (Oostenrijk) op één lijn. Het Kadaster wordt in Oostenrijk maar éénmaal per jaar bijge werkt, het Grundbuch, met het Liegenschaftsverzeichnis wordt echter „nach Massgabe der einlangenden Gerichtsbeschlüsse lau- fend berichtigt" (nr. 5, blz. 66). Men ziet hieruit wel dat het Duitse en het Oostenrijkse stelsel zozeer van het onze verschillen, dat men niet voetstoots de daar gebruikte methodes en moderniseringen op onze administratie kan toepassen. Reeds de perceelnummering is anders dan bij ons. Wordt bij ons een perceel gesplitst, dan krijgen de delen geheel nieuwe nummers; in Duitsland en Oosten- i6o Nederland Duitsland Oostenrijk Perceel Register 71 Legger met artike len Soort van eigendom Naamlijst Flurstück Flurbuch Liegenschaftsbuch mit Bestandblattern Nutzungsart Namensverzeichnis mit Eigentümerverzeichnis Grundbuchverzeichnis Grundstück Grundstückverzeichnis Grundbesitzbogen Id.-Operat Kultur(flachenausweis) Besitzerverzeichnis mit Grundbesitzbogenver- zeichnis Liegenschaftsverzeichnis

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 34