sorteermachine worden de kaarten in numerieke volgorde der per ceelnummers gebracht. De administratiemachine kan thans een nieuw Grundstückverzeichnis vervaardigen. Opnieuw gaan de kaarten door de sorteermachine, thans om naar cultuur gerang schikt te worden. De administratiemachine kan thans de Kultur- flachenausweis opstellen. Nogmaals worden de kaarten gesorteerd, nu naar Grundbesitzbogennummers (leggerartikelnummers)Daarna legt de administratiemachine de Grundbesitzbogen aan. De kaarten worden op een centraal punt bewaard. De opgestelde registers gaan naar de kadaster kantoren. Ze weerspiegelen de toestand op i januari. In die toestand komen echter steeds veranderingen. De veranderingen kunnen, net als bij ons, uitsluitend overboekingen betreffen, naamsveranderingen dus, en ze kunnen veranderingen in de grootten, al of niet gepaard gaande met naamsveranderingen, inhouden (splitsingen, verenigingen e.d.). Voor de laatste soort veranderingen moet gemeten worden. De numerieke gegevens van het perceel veranderen erdoor. Voor de eerste soort kan men ermee volstaan een ander titelblad voor de Grundbesitzbogen te schrijven of te tikken. Deze veranderingen komen tot stand via „Gerichtsbeschlüsse" (Staat 73, in Duitsland: „Veranderungs- liste"), de tweede soort veranderingen komt tot stand via een „Anmeldungsbogen" (Staat 75, in Duitsland: Veranderungsnach- weis of Messurkunde)Ook hier geldt weer de waarschuwing dat deze benamingen wel parallel, maar niet concordant zijn. Om de resultaten der Anmeldungsbogen in de boekhouding te kunnen verwerken wordt aan de kadasterkantoren een stel duplicaat- Grundkarten verstrekt. Deze worden met de reproduceermachine gemaakt en met de vertolker van perceelnummers e.d. voorzien. Deze kaarten worden „Fortführungskarten" genoemd. Zij dienen voor de bijhouding. Veranderingen worden er met de pen in aan gebracht. Hetzelfde geldt voor Grundstückverzeichnis en Grund besitzbogen, met dien verstande dat daarin slechts een waarschu wing wordt gesteld: „Fortführungskarte raadplegen!". Aan het einde van het jaar gaan de Fortführungskarten naar de ponskaarten centrale terug. Daar worden nieuwe kaarten gemaakt, de vervallen kaarten gelicht, en op de reeds bekende wijze wordt een supplement van het Grundstückverzeichnis, en nieuwe Grundbesitzbogen aan gelegd. De collator zorgt ervoor dat de nieuwe kaarten in de reeds bestaande cartotheek worden ingevoegd. Het Grundbuch wordt, zoals gezegd, ten gevolge van binnen komende Gerichtsbeschlüsse terstond bijgewerkt, evenals Liegen- schaftsverzeichnis, titelblad van de Grundbesitzbogen en de naamlijst. Vroeger werden de andere registers niet meteen bijge werkt. Eén der nevendoelen van de omschakeling was te bewerken dat die bijwerking niet meer ééns per jaar plaats vond, maar, net als bij het Grundbuch, constant, waardoor de overeenstemming tussen Grundbuch en kadaster beter gewaarborgd wordt. Begin 1956 is bovenbeschreven methode ontwikkeld en bij wijze 162

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 36