164 schen bundesstaatlichen Vermessungswesens zum IX. inter nationalen Geometerkongress, Scheveningen, 1958, biz. 22). De ■ponskaartenadministratie bij het Kadaster in Hessen (Litte- ratuurlijst nr. 7). In het bondsland Hessen heeft men in het voorjaar van 1959 een begin gemaakt met de toepassing van ponskaarten voor de op stelling van nieuwe kadastrale registers. In Duitsland bestonden verschillende kadasters met uiteenlopende administraties. In 1936 is het „Reichskataster" (ook wel „Einheitskataster") officieel ingevoerd. De bedoeling is geweest langzamerhand voor geheel Duitsland een uniforme kadastrale administratie te verkrijgen. De omwerking van de bestaande, regionale („landelijke") systemen tot het nieuwe uniforme stelsel zou tegelijk met het overnemen van de resultaten der „Reichsbodenschatzung" haar beslag krijgen („Bodenschatzungsübernahmeerlass"). Niet overal is men even ver gevorderd. In Hessen is de omwerking echter vrijwel voltooid. De nieuwe, uniforme, registers en kaarten zijn er bijna overal inge voerd. De noodzaak tot het opstellen van nieuwe registers is dan ook alleen aanwezig als het er om gaat de resultaten van ruilver kavelingen in de boekhouding te verwerken. Een enkele maal schept een ander feit die noodzaak: hermeting, of het onleesbaar worden der registers door vele mutaties. Een stimulans om voor het op stellen der nieuwe registers ponskaarten te gebruiken ligt in de omstandigheid, dat de ruilverkavelingsdienst in Hessen (evenals in Baden-Württemberg) voor het opstellen van zijn registers dit hulpmiddel bezigt. We weten al dat de opstelling der nieuwe registers centraal plaats vindt. Men achtte, in tegenstelling tot de dienstleiding in Oostenrijk, drie soorten kaarten nodig: 1. Flur stückskarte (rood), 2. Abschnittskarte (groen), 3. Eigentümerkarte (geel). De Flurstückskarte is, evenals de Oostenrijkse Grundkarte, een perceelkaart. Abschnitte zijn blijkbaar delen van een Flurstück, die een verschillende cultuur hebben (bijv. weiland en bouwland) en dientengevolge een verschillende waarde („Wertzahl"; de Wert- zahlen worden door de Bodenschatzung verschaft) en belastbare opbrengst („Ertragsmesszahl", produkt van oppervlakte en Wert zahl) bezitten. (Ook hier weer, ten aanzien van de wederzijdse begrippen; wel parallel, niet concordant). Flurstückskarte en Abschittskarte hebben dezelfde indeling. Ze worden tezamen ge bruikt. Voor woorden deinst men blijkbaar niet zo terug als in Oostenrijk: de Eigentümerkarte bewijst het. Hiermee wordt o.a. de naamlijst vervaardigd. Neemt men gegevens over uit bestaande registers dan zijn Flurbuch („Register 71") en Eigentümerver- zeichnis de bronnen. Het Flurbuch bevat, net als het Grundstück- verzeichnis in Oostenrijk, alle gegevens van het perceel, behalve een verwijzing naar het Grundbuch. Die bevat het Grundstück- verzeichnis wél. Men vindt deze verwijzing wel in de Bestands- blatter, die samen het Liegenschaftsbuch vormen. De Oosten-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 38