i65 rijkse Grundbesitzbogen bevatten de verwijzing eveneens. Zijn de ruilverkavelingsregisters de bron, dan kan de reproduceermachine de ponsingen uit de ruilverkavelingsponskaart automatisch in de kadasterponskaart overbrengen. Dat men deze kaarten niet zelf kan gebruiken zit in de omstandigheid dat de indeling anders is, en enkele gegevens ontbreken, bijv. Nummer des Liegenschafts- buchs (Bestandsblatt, „leggerartikel"), Nutzungsart en Wertzahl (en daardoor ook Ertragsmesszahl)Hieruit blijkt de noodzaak, die ik reeds eerder ter sprake bracht, ruilverkavelings- en kadastrale boekhouding op elkaar af te stemmen. Waarschijnlijk speelt hierin het feit mede een rol dat, als ik het goed begrepen heb, in Duitsland (althans in Hessen) ruilverkaveling en kadaster niet onder dezelfde directie ressorteren. In Nederland is dat wel het geval, waardoor het vinden van een oplossing voor dit probleem bij ons eenvoudiger zal blijken te zijn. De ruilverkaveling ressorteert onder de Landes- kulturverwaltung" De geponste gegevens moeten in „Klarschrift" ook bovenaan de ponskaarten zelf voor komen. Men heeft daartoe of een schrijvende ponsmachine, of een vertolker nodig. Met behulp van sorteer- en administratiemachine worden nu op een manier analoog aan de Oostenrijkse werkwijze, de volgende registers machinaal ver vaardigd. 1. Flurbuch (297 X 297). 2. Liegenschaftsbuch (A5). 3. Eigentümerverzeichnis (A4). 4. Namenkartei (Naamlijst, A 6). Behalve in de formaten zijn geen wijzigingen in de indeling der formulieren gebracht. Dat ligt ook voor de hand, daar in Hessen de kadastrale boekhouding immers geheel vernieuwd is. Het Flur buch (opgesteld met behulp van Flurstücks- en Abschnittskarten) heeft men losbladig gemaakt en men heeft het het formaat 297 X 297 mm gegeven, in plaats van A 3. De bladen worden per „Flur genummerd. (Een Flur is blijkbaar zoiets als een sectie bij ons.) Het Liegenschaftsbuch bestaat uit Bestandsblattern en Vorblattern („leggerhoofd"). Het Vorblatt treedt in de plaats van het Oosten rijkse titelblad. Het wordt, evenals de naamlijst, in tegenstelling tot Oostenrijk, wél machinaal aangelegd, met behulp van de Eigen- tümerkarte. De Bestandsblatter zelf worden weer met behulp van de Flurstücks- en Abschnittskarten opgesteld. Hoewel Draheim opgeeft dat Flurbuch en Eigentümerverzeichnis bijeen horen, en dus hetzelfde formaat hebben (A3), is hiervan in Hessen afgeweken. Het Eigentümerverzeichnis is een apart register geworden, in een formaat afwijkend van dat van het Flurbuch. De bijhouding geschiedt, net als bij ons, „laufend". Kadaster en grondboek moeten voortdurend met elkaar in overeenstemming gehouden worden. Het bijhouden gebeurt in de opgestelde registers, met de pen. Vervallen gegevens worden doorgehaald, zo, dat ze leesbaar blijven, de nieuwe worden er boven geschreven. In

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 39