LANDMEETKUNDE Ir. J. J. H. WIJNANDS, De nauwkeurigheid van de lengtemeting Inleiding In de mijnmeetkunde bestaat om twee redenen behoefte aan een zeer nauwkeurige lengtemeting: 1) om bodembewegingen te kunnen vaststellen speciaal in de periferie van het ontginningsgebied 2) om via schachtwaterpassingen, met behulp van zeer lange schachtmeetbanden, de verschillende verdiepingen onder N.A.P. te kunnen vastleggen. Er traden nu nagenoeg onverklaarbare verschillen op tussen de metingen uitgevoerd in de diverse jaargetijden. Dit noopte ons tot een onderzoek naar twee aspecten die de nauwkeurigheid van de lengtemeting sterk beïnvloeden, nl. a) de nauwkeurigheid van de temperatuurmeting b) de juistheid van de door de fabriek opgegeven waarde voor de uitzettingscoëfficiënt van staal- en invarband. The exactness of distance measurement Die Genauigkeit der Langenmessungen ingenieur bij de Staatsmijnen in Limburg: Introduction There are two reasons why mine surveying is in need of a very exact distance measurement: 1st) in order to be able to ascertain mining subsidence, especially at the periphery of the mining-area; 2nd) in order to be able to establish in the shafts the various depth-levels below N.A.P. (Amsterdam water mark), with the aid of very long mine shaft tapes. Now there appeared differences between the measurements made in various seasons, for which it is difficult to find an explanation. This induced us to investigate two aspects which greatly affect the exactness of the distance measurement, viz. a) the exactness of the temperature measurement; b) the correctness of the value, stated by the factory, for the coefficient of expansion of steel and invar tape. Einleitung In der Markscheiderei besteht aus zweierlei Gründen ein Bediirfnis nach grosser Genauigkeit der Langenmessung. Die Griinde sind: 1) das Erfordernis, die Bodenbewegungen besonders in der Peripherie des Abbaufeldes zu ermitteln; 2) das Erfordernis, die verschiedenen Teufen der Sohlen unter Amsterdamer Pegel zu ermitteln, mit Hilfe sehr langer Schachtteufenmessbander. Weil nun schwer erklarliche Differenzen zwischen den Resultaten der in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 3