168 nummers, waarop de namen der eigenaren behorend bij die nummers zouden vermeld zijn. Dat zou wel eens gemakkelijk kunnen zijn, als het alléén om de naam van de eigenaar van een bepaald perceel te doen was. Men behoefde dan niet de legger op te slaan. Nodig is het echter niet, dat bewijst de Nederlandse praktijk. Samenvattend komt de schrijver tot de slotsom: dass die Aufstellung der Katasterbücher bisheriger Form mittels Lochkarten möglich ist, j edoch sehr erhebliche zusatzliche Arbeiten fordert. Eine gewisse Beschleunigung bei der Aufstellung wird möglich sein. Einspa- rungen an Kosten sind jedoch nicht wahrscheinlich" (blz. 144). „Unter dem Zwang zur Rationalisierung in der Verwaltung decken sich also die Forderungen nach einer Vereinfachung der Aufstellung und nach einer Vereinfachung der Fortführung der Katasterbücher und waren durch eine Neugestaltung dieser Bücher zu erfüllen" (blz. 150). De bij houding tijdens de opstelling levert speciale moeilijkheden op, maar ook daarna ziet de schrijver bezwaren. Er moet, zoals we reeds zagen, krachtens de Duitse voorschriften, „laufend" bijgehouden worden. Het Oostenrijks systeem, de registers slechts éénmaal per jaar bij te werken, is dus niet mogelijk. Het is ook niet gewenst. Men zou wel in de registers bij percelen waarin mutaties zijn opgetreden, aantekeningen kunnen zetten met verwijzing naar Veranderungsliste („Staat 73") en Veranderungsnachweis („Staat 75 maar schrijver vreest dat zoiets zeer onoverzichtelijk wordt voor de registers in die streken waar in de loop van een jaar veel veranderingen in de perceelsindeling optreden. Ik geloof dat dit juist gezien is. Het vraagstuk van de machinale bijhouding is door geen der aangehaalde schrijvers eigenlijk goed gesteld, laat staan opgelost. Het sterke punt van registers, in boekvorm of losbladig, is juist dat veranderingen in één der opgenomen gegevens zo ge makkelijk zijn aan te brengen: doorstrepen (of raderen) en bij schrijven. De onveranderde overige gegevens veroorzaken geen last. Maar bij ponskaarten kan men niet doorstrepen, men zou ponsingen ongedaan moeten maken en nieuwe aanbrengen. Het tweede is gemakkelijk genoeg, het eerste is onmogelijk bij machinepons kaarten en slechts gebrekkig mogelijk („Kartenretter"!) bij hand ponskaarten. Men moet dus steeds een geheel nieuwe ponskaart aanleggen, waarin ook de onveranderde gegevens opnieuw geponst (c.q. „gesleufd") moeten worden. „Zusammenfassend ist festzu- stellen, dass es trotz der in einer Zentrale vorhandenen Lochkarten zweckmasziger ist, das Liegenschaftskataster auch im Zukunft wie bisher manuell fortzuführen. Zumindest solange bis unter Um- standen Katasteramter selbst mit entsprechenden Maschinen aus- gestattet werden könnten. Bei der augenblicklichen hohen Kosten ist dies aber auf absehbare Zeit unmöglich" (blz. 145). Het zwakke punt van registers is de geringe groeperingsmoge lijkheid. Heeft men een opstelling naar één gezichtspunt gekozen, dan moet men voor alle andere groeperingen de registers al noterend

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 42