169 doorwerken (ééndimensionaliteit)De ponskaarten, speciaal de handponskaarten, bieden in dit opzicht veel meer mogelijkheden. Machineponskaarten zijn in beginsel weliswaar ook ééndimensionaal (voor de opstelling der registers in Oostenrijk en Hessen moesten ze immers enige malen de sorteermachine doorlopen om telkens naar een ander gezichtspunt gegroepeerd te worden!) maar dit bezwaar wordt grotendeels opgeheven door de aanzienlijke snelheid waarmee de kaarten telkens de machine doorlopen. Deze is 40.000 per uur voor groepering naar het gegeven in één kolom. Is dit gegeven een getal van vier cijfers (een perceelnummer bijv.) dan wordt de capaciteit dus 10.000 per uur. Het sterke punt van machineponskaarten is het snel (en feilloos) opstellen van overzichten en registers, al of niet gepaard gaande met berekeningen, zoals optellingen e.d. Ik geloof dat dit soort verrichtingen veel meer bij ruilverkavelingsboekhoudingen dan bij de kadastrale administratie wordt verlangd. Aan het einde van mijn bespreking wil ik graag de opmerking maken dat noch het Oostenrijkse, noch het Duitse kadaster mij uit eigen ervaring bekend zijn. Wat ik ervan weet haalde ik uit de geciteerde litteratuur. Het is dus zeer goed mogelijk dat de ter zake kundige critische lezer af en toe de wenkbrauwen fronst. Een moeilijkheid is immers dat de aangehaalde auteurs schreven voor landgenoten die uiteraard met de materie vertrouwd waren. Hun behoefde niet verteld te worden hoe een Grundbesitzbogen of een Bestandsblatt er uit ziet. Evenzo achtte ik het onnodig nader in te gaan op begrippen als „leggerartikel", „Register 71" e.d. Ik hoop echter de hoofdzaken juist te hebben weergegeven. Tenslotte dank ik hierbij de firma Allform te Berlijn, Ahrend te Hilversum en de IBM-vertegenwoordiger te Eindhoven, voor het verschaffen van waardevol materiaal, en speciaal Ahrend, voor het verstrekken van uitvoerige mondelinge inlichtingen. De firma Nol te te Eindhoven bood mij de gelegenheid kennis te maken met haar door middel van sleufponskaarten gevoerde in koopadministratie. Collega Dipl.-Ing. H. Ullrich te Stuttgart voorzag mij rijkelijk van blanco formulieren, beschrijving en voorschriften van het Baden-Württembergse kadaster. Ook hem zij hiervoor bij deze hartelijk dank gebracht. Lijst van afkortingen 1. A.V.N. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten. 2. A.W.V. Ausschuss für Wirtschaftliche Verwaltung. 3. IBM International Business Machines Corporation, Internationale Bedrijfsmachine Maatschappij. 4. K. en L. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde. 5. N.L.F. Nederlandse Landmeetkundige Federatie. 6. Oe.Z.f.V. Oesterreichische Zeitschrift für Vermessungswesen. 7. V.R. Vermessungtechnische Rundschau. 8. Z.f.V. Zeitschrift für Vermessungswesen. The author discusses the principles of various types of punched cards (hand-sorted and machine-sorted; edge-punched cards, slotted cards and

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 43