L'exactitude de la mesure des distances Begin september 1958 werd het eerste onderzoek naar de in vloed van beide op de nauwkeurigheid van de lengtemeting ver richt door een bovengrondse meetploeg van onze afdeling. Aangezien de hieruit verkregen waarde voor de uitzettings coëfficiënt van in varband niet bevredigde, werd begin juli 1959 door de ijkafdeling van het Centraal Proefstation der Staatsmijnen de uitzetting gemeten van een aantal invarbanden en één stalen band, bij variërende temperatuur. De uit deze meting gevonden uitzettingskrommen werden door de schrijver uitgedrukt in een formule, waaruit de waarden voor de uitzettingscoëfficiënten direct konden worden afgelezen. 1. Onderzoek op Staatsmijn Hendrik Op een grindweg werden twee lengten uitgezet, B-A en l2 C-A, zodanig, dat de banden in de punten B en C konden worden ingehangen, terwijl in punt A op een nonius de lengten op een tiende millimeter konden worden afgelezen (figuur 1). De meting werd uitgevoerd met de stalen band nr. 129 en de invarband nr. 145, die beide goed geijkt waren. De gebruikte ther mometers en krachtmeters waren eveneens vooraf geijkt. Van 6 uur tot 18 uur werden om de 20 minuten beide lengten met beide banden gemeten, terwijl tevens de temperaturen werden afgelezen. 130 den verschiedenen Jahreszeiten durchgeführten Messungen festgestellt wurden, sahen wir uns veranlasst, eine Untersuchung anzustellen über zwei Aspekte, welche die Genauigkeit der Langenmessung weitgehend be dingen. Diese Aspekte sind: a) die Genauigkeit der Temperaturmessung; b) die Genauigkeit der vom Lieferanten der Stahl- und Invarbander an- gegebenen Ausdehnungszahlen. Introduction Dans la topographie minière on a besoin d'une mesure trés exacte des distances, et cela pour deux raisons: 1) a fin de pouvoir constater les mouvements du sol, notamment dans la périphérie du terrain d'exploitation 2) a fin de determiner dans les puits, les différents niveaux au-dessous de N.A.P. (zéro d'Amsterdam) l'aide de rubans de trés grande longueur. Ayant constaté des différences difficiles a expliquer entre les mesures exécutées dans les diverses saisons, nous avons décidé a un examen de deux facteurs qui ont une forte influence sur l'exactitude de la mesure des distan- ces, a savoir: a) la précision de la mesure des températures b) l'exactitude de la valeur indiquée par l'usine pour le coefficient de dila tation du ruban en acier et en invar. /i»50m /o 50m 0-o B A C Fig. 1.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 4