Statistische dag 1960 De dit jaar in het Kurhaus te Scheveningen georganiseerde Statistische dag van de Vereniging voor Statistiek had als onder werp „Orde en wanorde in de Statistiek". De oude Grieken waren van mening dat de wereld is ontstaan uit totale wanorde, de chaosdeze chaos onttrekt zich echter aan voor stelling en definitie. In de werkelijkheid kennen we altijd een com binatie van orde en wanorde. Dit is dan ook een van de fundamen tele principes van de statistiek: orde en wanorde gaan altijd samen. Tracht men bijv. volkomen wanorde te stichten dan blijkt dat op de ene plaats wanorde, op een andere plaats toch weer orde ontstaat. De vraag kan gesteld worden in hoeverre het behandelde pro bleem ook voor de praktijk van belang is; wat dit betreft bedenke men dat voor de ontwikkeling van elke wetenschap een goed begrip van de grondslagen daarvan noodzakelijk is. In de gehouden voordrachten werd bovengenoemd thema door de sprekers van verschillende kanten belicht. Prof. dr. H. Freudenthal ging in zijn geestig maar moeilijk weer te geven betoog in op de kentheoretische analyse van de be grippen orde en wanorde en verduidelijkte aan de hand van diverse voorbeelden de moeilijkheden die zich kunnen voordoen. Het feit dat men in een bepaald geval geen orde kan ontdekken, wil nog niet zeggen dat er geen orde is. Zogenaamde random- reeksen van cijfers kunnen op heel ordelijke wijze ontstaan, bijv. uit Y2. Prof. dr. ir. J. L. van Soest beschouwde in zijn lezing de be grippen orde en wanorde op verschillende gebieden. Totale orde en totale wanorde zijn illusies, zowel in wetenschap, techniek als samenleving. De werkelijkheid ligt ergens tussen beide uitersten. Door bepaalde criteria te stellen kan een maat voor orde en wan orde worden gegeven. Stel men heeft een aantal gekleurde kastjes en een gelijk aantal kaartjes voorzien van dezelfde kleuren. In elk kastje wordt een kaartje geplaatst, waarbij nu de mate van over eenstemming tussen de kleur van het kastje en die van de kaart een maat is voor de orde. Bevatten bijv. alle kastjes juist de kaarten van de overeenkomstige kleur, dan is de orde gelijk aan 1. Ook voor bijv. de schrijftaal kan een maat voor de orde worden aangegeven. Verder ging de spreker nog in op het verband met de informatie- en communicatiebegrippen en met het begrip entropie uit de thermodynamica. De overige voordrachten, die eveneens min of meer het thema van deze dag tot onderwerp hadden, werden voor de verschillende secties apart gehouden. Belangstellenden worden verder verwezen naar „Statistica Neerlandica", waarin een vollediger overzicht zal worden gepu bliceerd. Ir. P. A. Roos. 187

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 61