197 doordat wordt voorgeschreven dat vóór dat een overboeking plaats vindt een minutieus ambtelijk onderzoek naar de juistheid van die gewenste overboeking geschiedt. Hiermede zal uiteraard nogal tijd gemoeid zijn, en die tijd zal belemmerend werken op het vlotte verkeer in onroerend goed. Een ander bezwaar dat speciaal bij de overgang van een negatief op een positief stelsel zal optreden is, dat men eerst de boekhouding met de juridische werkelijkheid in overeenstemming zou moeten brengen of omgekeerd. Het omge keerde zou, gezien van het standpunt van het overheidsapparaat uit, het gemakkelijkst te verwezenlijken zijn: een wetsbepaling waarbij werd vastgesteld dat de omstandigheid dat iemand als rechthebbende in de registers geboekt staat hem voortaan tot recht hebbende maakt, zou misschien al bijna voldoende zijn, maar in de praktijk zou dit tot grote ongelukken leiden: weldra zou blijken dat velen hun huis hebben gebouwd op de grond van een ander. Beter is dus voor ieder perceel te gaan uitzoeken wie daarop werkelijk rechthebbende is, en dit te gaan vastleggen. Dit zou niet zo eenvoudig zijn tot stand te brengen, maar wel zeer nuttig zijn. Ik ga nu over tot de bespreking van de tweede vraag: in hoeverre kan het kadaster ons informeren aangaande de ligging van de grenzen van een zeker aan een bepaalde persoon toebehorend stuk grond M.a.w.hoe groot is het object van de eigendom Zoals ik reeds opmerkte, ligt in beginsel die vraag niet anders dan de vraag wie eigenaar is van een geheel perceel. Wil men weten waar de grenzen van het perceel liggen, dan vraagt men eigenlijk wie eigenaar is van een bepaalde strook grond waarin die grens zou moeten liggen. Laten we eens aannemen dat ik eigenaar ben van een huis met een stuk grond er om heen, en dat ik wil weten waar de grenzen daarvan liggen. Voordat ik dat huis ging bouwen heb ik dat terrein gekocht, dat toen deel uitmaakte van een veel groter perceel waarvan vaststaat dat het aan de verkoper toebehoorde. Hoe moet ik nu te werk gaan om de grenzen van mijn terrein te leren kennen De eerste stap die ik daartoe zal doen is eens kijken wat daarover staat vermeld in de overgeschreven transportakte. Hiervan heeft de notaris mij een afschrift gegeven, waarop ook staat aangetekend, dat de akte ten hypotheekkantore is overgeschreven. Ik behoef dus nog niet dadelijk naar het hypotheekkantoor te gaan. Nu is het in theorie denkbaar dat de grenzen van mijn perceel in die transportakte zo duidelijk staan beschreven, dat geen twijfel meer mogelijk is. In die akte is bijv. vermeld dat mijn perceel wordt begrensd door een rechthoek van welks zijden de lengtematen zijn opgegeven en waarvan de hoekpunten op het terrein zijn gemarkeerd door betonnen palen, die nog steeds op het terrein aanwezig zijn, en waarvan ik zeker weet en desnoods kan bewijzen dat zal in de praktijk wel moeilijk zijn dat zij nog op dezelfde plaats staan. Als dit het geval is, dan is voor mij als jurist de zaak al bekeken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 11