Dat gedeelte wordt dan reeds vóór het transport behoorlijk uitge meten en in het kadaster vastgelegd, en als bij die uitmeting par tijen tegenwoordig zijn geweest en de door hen bedoelde grenzen hebben aangegeven, is er weinig kans dat er bij de transportakte iets anders wordt overgedragen dan door partijen werd bedoeld. In die transportakte kan dan datgene dat wordt overgedragen worden aangeduid met de kenmerken van het nieuwe kadastrale perceel. Als dat is geschied zijn grensgeschillen praktisch uitge sloten. Het zou dus wel gewenst zijn om bij overdracht van gedeelten van percelen altijd aldus te werk te gaan, en er zijn ook wel eens stemmen opgegaan om dit dwingend voor te schrijven, maar het schijnt dat de praktijk toch tegen zodanig voorschrift bezwaren heeft. Deze be zwaren zijn dat het vormen van een nieuw kadastraal perceel altijd enige tijd kost, gedurende welke de overdracht daarvan niet moge lijk zou zijn. Bovendien brengt een meting vóór de overdracht extra kosten met zich mede. De Staatscommissie in zake het Kadaster zal natuurlijk ook trachten voor de problemen die ingevolge de overdracht van een gedeeltelijk kadastraal perceel kunnen rijzen, een oplossing te vinden, doch welke oplossing dat zal zijn, kan ik U nog niet zeggen. De Commissie is nl. nog lang niet aan het einde van haar taak. Zij heeft zo langzamerhand wel een overzicht van de verschillende problemen die zich in zake het kadaster voordoen en van de ver schillende inzichten die haar leden en anderen er te dien aanzien op na houden. Een belangrijke verbetering zou ook kunnen worden verkregen, indien ter gelegenheid van een hermeting van een bepaald gebied ten behoeve van het kadaster de daarbij gevonden eigendomsgrenzen voor een ieder bindend zouden kunnen worden vastgesteld. Voor die vaststelling zou dan een procedure moeten worden geschapen ingevolge welke een ieder, die bij de te hermeten percelen enig belang heeft, moet worden opgeroepen om zijn rechten en belangen te doen gelden. Leidt die bijeenkomst dan tot overeenstemming met betrekking tot de grenzen, dan zullen die in het kadaster worden vastgelegd en voor een ieder bindend zijn. Blijft er verschil van mening, dan zal de rechter moeten beslissen, doch zijn vonnis zal dan ook voor een ieder bindend zijn. Dit is helemaal niets nieuws. Een hiertoe strekkend voorstel is 13 jaar geleden voor Uw Fede ratie al gepubliceerd als het rapport van de Commissie Hof, welk rapport door de Staatscommissie met veel aandacht wordt bekeken. Natuurlijk heeft men na zo'n bindende vaststelling van de eigen domsgrenzen op een bepaald ogenblik geen waarborg dat die grenzen daarna ook zo blijven, zelfs dan niet, indien tevens zou worden bepaald dat transport van een gedeelte van een bestaand kadastraal perceel niet mag plaats vinden alvorens dat gedeelte behoorlijk is uitgemeten en tot een nieuw kadastraal perceel is gevormd. Immers ook daarna zullen nog wel eens sloten, heggen 202

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 16