Prof. mr. S. N. VAN OPSTALL, De juridische waarde van het kadaster Toen ik van Uw secretaris de uitnodiging kreeg voor U te spreken, heb ik wel even bedenkingen gemaakt. Zeer velen van U zijn door hun dagelijks werk veel meer met het kadaster bekend dan ik. Mijn kennis met betrekking tot het kadaster is bijna uitsluitend theoretisch van aard. Tot de problemen die zich ten aanzien van het kadaster voordoen ben ik iets nader gekomen ingevolge het lt:t, dat ik lid ben van de Staatscommissie in zake het Kadaster. In die Commissie kwam ik in contact met landmeetkundigen die mij veel geleerd hebben met betrekking tot het kadaster en zulks niet alleen wat betreft de niet-juridische kant daarvan. Deze deskundigen kan ik natuurlijk niets nieuws vertellen. Uw secretaris deelde mij echter mede dat er zich onder U velen bevinden, die minder met het kadaster zijn vertrouwd, en dat een uiteenzetting van de juridische betekenis van het kadaster voor hen wel van nut zou zijn. Ik richt mij dan ook speciaal tot deze groep van toe hoorders. De anderen, die door hun ambt of beroep volkomen met het kadaster vertrouwd zijn, zullen zich dus, vrees ik, wel een beetje vervelen. Ik zal hier in hoofdzaak twee vragen aan de orde stellen: i° In hoeverre kan het kadaster antwoord geven op de vraag wie eigenaar is van een bepaald perceel, of, korter gezegd Wie is het subject? 2° In hoeverre kan het kadaster antwoord geven op de vraag waar de grenzen liggen van een bepaald perceel, of, korter gezegd: Wat is het object Mogelijk zullen sommigen van U zeggen: laat die eerste vraag maar rustendie interesseert ons landmeters nietwij hebben alleen belangstelling voor de tweede vraag. Niettemin zal ik de eerste vraag ook behandelen, want de tweede kan niet goed worden beantwoord, als men niet weet hoe men het antwoord op de eerste moet zoeken. Immers de vraag waar de grenzen van een bepaald perceel liggen, valt bijna steeds samen met de vraag wie eigenaar is van een bepaalde, omstreden, strook gronds. En laatstgenoemde vraag moet in beginsel op geen andere wijze worden beantwoord dan de vraag wie eigenaar is van het gehele perceel. Alvorens deze beide, nogal zware, hoofdgerechten aan U op te dienen, zal ik U eerst een klein voorgerecht serveren, dat U, naar hoogleraar in het Nederlands privaatrecht aan de Rij ksuniversiteit te Utrecht Voordracht, gehouden tijdens het 18e congres van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie op 19 en 20 mei i960 te Wageningen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 3