produceert het kadastrale fotogrammetrische bureau nu dus pas drie jaren. De vraag is of het met zo'n korte periode van zelf werkzaamheid met de fotogrammetrie al zin heeft ervaringen te gaan mededelen. Ik meen van wel. Immers, een eventuele kritiek zal voor mij zeer leerzaam kunnen zijn en voor mijn dienst van grote waarde. Wat is de taak van de Fotogrammetrische dienst van het kadaster Artikel 440a van de Instructie Kadaster geeft daarop het antwoord „De fotogrammetrische dienst heeft tot taak het vervaardigen van kaarteerbladen langs fotogrammetrische weg". Een algemenere taakomschrijving is nauwelijks denkbaar. Betreffende het uitvoeren van een kadastrale hermeting lezen we in art. 367 2e lid: „In bepaalde gevallen kan de delimitatie ge schieden aan de hand van een fotogrammetrische kaart en de luchtfoto's". Dat het echter toegestaan zou zijn het nieuwe kadas trale plan langs fotogrammetrische weg te vervaardigen, vinden we in de Instructie Kadaster niet positief vastgelegd. Artikel 362, dat in vele toonaarden over de vervaardiging van het hermetings- veldwerk spreekt, doet het zeker niet vermoeden. Onze instructie is vollediger als het gaat over de vervaardiging van het werkplan 2 voor de ruilverkaveling. Art. 400 zegt: „Tot de samenstelling van het werkplan 2 wordt uitgevoerd hetzij een terrestrische opmeting, hetzij een fotogrammetrische opneming aangevuld door terrestrische metingen". We krijgen hieruit wel de indruk dat men bij het samenstellen van de I.K., die in werking is getreden op 1 augustus 1957» wat huiverig is geweest al te veel vast te leggen ten aanzien van de fotogrammetrie. Dat men met betrekking tot de vervaardiging van de werkplans 2 voor de ruilverkaveling iets positiever durfde te zijn is begrijpelijk, daar immers sedert jaren de fotogrammetrie, zij het ook met de hulp van derden, voor dat doel werd aangewend. Ondertussen is het zo, dat zowel t.b.v. hermeting als van ruil verkaveling de fotogrammetrie door ons wordt toegepast. Met betrekking tot de vervaardiging van werkplans 2 zegt het tweede lid van art. 401„Bij de fotogrammetrische werkwijze wordt de meetkundige grondslag aangepast aan de eisen en de mogelijkheden van de fotogrammetrie". De omschrijving is ook hier weer zeer ruim en zal bij elke ontwikkeling van de fotogrammetrische techniek haar geldigheid kunnen behouden. Een artikel overigens, dat een schakel vormt tussen de Instructie Kadaster en hoofdstuk VII van de Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster. Speciaal voor niet-fotogrammeters zij hier vermeld, dat genoemd hoofdstuk geen recepten bevat aangaande de toepassing van foto grammetrie. Ook hier wordt gesproken over het aan de hand van de praktijk kiezen van constanten e.d., zodat de terminologie van hoofdstuk VII geheel in overeenstemming is met die van de rest van de H.T.W. 226

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 42