foto's gemaakt, die dus eigenlijk konden worden behandeld als bij een hermetingsobject. Dit heeft zowel voordelen als nadelen. Tot de voordelen moet worden gerekend het elimineren van het suppletoire terrestrische meetwerk voor het in kaart brengen van de nieuwe situatie en de terrestrische controle op de afpalings werkzaamheden, die de landmeter-deskundige ingevolge art. 410 van de Instructie Kadaster moet uitvoeren. Een nadeel is, dat men tijdens de gehele procedure slechts beschikken kan over een door gaans matig goede oude kadastrale kaart, waarop in elk geval geen topografische details, die voor de ontwikkeling van het project van belang zijn, voorkomen. Bovendien wordt men op een zeker ogen blik, wat het afsluiten van de ruilverkavelingsprocedure betreft, sterk afhankelijk van de factor „weer", die bij de fotogrammetrie van zo grote betekenis is. Door het projecteren van een plan in een oude, weinig betrouwbare kaart, komt een en ander wel min of meer op losse schroeven te staan; het wordt pas in een betrekkelijk laat stadium bekend, waar men precies aan toe is. Dit heeft sommigen op de gedachte gebracht tweemaal luchtfoto's te laten maken ten behoeve van een kaartering, en wel de eerste maal geheel aan het begin van de ruilverkavelingsprocedure en de tweede maal wanneer de kavelsloten zijn gegraven of de kavels zijn afgepaald. Naar mijn gevoel is dit wat royaal. Voor het opstellen van een project is het wellicht voldoende dat men in eerste aanleg beschikt over een foto mozaïek of over ontschrankte luchtfoto's, die desnoods speciaal voor dit doel zijn gemaakt. Voor een bedrag van twee gulden per hectare kan men op deze wijze veel doen en een dergelijk bedrag valt toch totaal in het niet bij de kosten, die de moderne ruilverkaveling met zich brengt en die soms meer dan drie duizend gulden per hectare bedragen. Door laatstgenoemde werkwijze verkrijgt men tenslotte eenzelfde resultaat, als wanneer twee maal een kaart wordt getekend. Behalve het grote voordeel voor de landmeter-deskundige, die dan kan projecteren in een foto, waardoor optimaal met de bestaande topografie kan worden rekening gehouden, besparen we de helft op fotogrammetrisch kaarteringswerk, en dit is een heel belangrijke factor, wanneer men bedenkt dat nog zo grote delen van ons land voor fotogrammetrische hermeting in aanmerking komen en er bovendien nog altijd sprake is van een meerjarenplan voor de uit voering van ruilverkavelingen in een omvang van 50 000 ha per jaar. Naarmate de fotogrammetrie meer als een normale meet- annex kaarteringsmethode wordt beschouwd door hen, die met de langs deze weg vervaardigde kaarten moeten verder werken, zien we ook de fotogrammeters pogingen ondernemen het werkterrein van de fotogrammetrie verder uit te breiden. Werd aanvankelijk de foto grammetrie slechts toegepast voor de vervaardiging van topo grafische kaarten, al verscheidene jaren ziet men de fotogrammetrie ook toegepast worden voor de vervaardiging van kadastrale kaarten. Gaat dit naar wens, dan komt men toch vrij gemakkelijk op het denkbeeld de fotogrammetrie te gaan toepassen voor het 237

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 53