239 Bij het becijferen van de norm is er van uit gegaan, dat een bij houdingsobject in elk geval bestaat uit tien convergente mo dellen. Aangenomen is, dat gemiddeld i 10 ooo een geschikte fotoschaal zal zijn om te kunnen kaarteren in de kadastrale kaart op de schaal i 2500. Afzonderlijke akteposten in landelijk gebied, die dus niets met beeknormalisaties, wegverbredingen e.d. te maken hebben, worden blijkens mij verstrekte gegevens langs terrestrische weg gemeten in een gemiddeld aantal van 2.\ a 3 per dag per landmeter. Gelet op de hieraan verbonden kosten en op die van de kaartering van deze terrestrische meting, kan worden becijferd, dat de concentratie van te meten akteposten in landelijk gebied minimaal 6 per 100 ha moet zijn om geen financieel nadeel van fotogrammetrische toe passing te ondervinden. Hierbij is weer verondersteld een minimale omvang van het object van 1500 ha en het gebruiken van con vergente opnamen op de schaal 1 10 000. Het is nog de vraag of er veel gebieden van genoemde omvang voorkomen waar de concentratie van akteposten zo groot is. Er treden echter nog complicaties op. Hiervan zijn te noemen de afpaling, aanwijzing en signalisering van de nieuwe grenzen. Hiertoe zal toch een terreinbezoek dienen plaats te vinden. Deze factoren zijn overigens wel in mijn becijfering verdisconteerd. Niet echter is dit het geval met de factor „weer", die zich manifesteert in een meer of minder langdurige controle van uitgelegde signalen. En evenmin is dat zo met de mogelijkheden van het opnemings- bedrijf, en deze spelen in elk geval nog een belangrijke rol, zo lang het kadaster, eventueel in combinatie met andere meetdiensten, nog niet zelf over een kaarteringsvliegtuig met de daarbij behorende outillage kan beschikken. Ondertussen is de situatie zo, dat ruim 15 km Lingeverbetering kadastraal zal worden toegepast onder gebruikmaking van de fotogrammetrie. In hoeverre de technische resultaten daarvan in overeenstemming zullen zijn met die van onze voorlopige proeven, zal pas over enkele maanden kunnen blijken. Tevens zullen we dan een inzicht kunnen krijgen in het economisch aspect van deze materie en daarbij vaststellen in hoeverre de thans aangenomen normen kunnen worden gehandhaafd. The use of photogrammetry in the Cadastre.After recalling the estab lishment of the photogrammetric service of the Cadastre in mid-1956, the author reviews the chapters of the official instruction book and the manual of technical operations, both dealing with the application of photogrammetry. In the Dutch Cadastre, photogrammetry is applied a. for making topographic maps on a scale of 1 2000 for use in the re arrangement of landholdings, and b. for renewal of the Cadastre, in which plans are compiled on a scale of 1 2000 or i 1000. Attention is devoted to minimum plot size, provision of signals, etc. The

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 55