kaartenmachines, maar bovendien is t.a.v. bepaalde afwijkingen van het gewenste resultaat de mogelijkheid van negatieve terug koppeling aanwezig. Alleen als aan bepaalde voorwaarden in het programma wordt voldaan voert de machine haar opdracht uit. Wordt aan een voorwaarde niet voldaan, dan geeft de machine een negatief terugkoppelingssignaal terug aan de besturingseenheid, die het verwerkingsorgaan opdrachten geeft om de bewerking niet uit te voeren. In het tegengestelde geval wordt de opdracht wel uitgevoerd. Aldus de geschetste gedachtengang van hen die wel onderscheid maken tussen mechanisering en automatisering. In de strijd over de juistheid van de onderscheiding in mechani sering en automatisering wil ik geen principeel standpunt innemen. Het onderscheid tussen mechanisering en automatisering is m.i. aantrekkelijk, omdat hierdoor een indruk omtrent de ontwikkeling wordt gegeven. Indien ik thans de voorkeur geef aan het door Mulder en Van Oorschot gemaakte onderscheid, dan is dat in de eerste plaats om praktische redenen. In het vervolg wordt onder mechanisering verstaan de verwerking van de gegevens door middel van ponskaartenmachines, terwijl bij automatisering wordt gedacht aan het gebruik van de informatieverwerkende machine (de computer). Het woord kadaster in de titel betekent in dit verband de boek houding, de administratie op de grondeigendom, of zoals in de Instructie Kadaster [3] wordt omschreven: ,,de beschrijving in re gisters". In art. 20 van de I.K. worden de belangrijkste registers opgesomd a. de kadastrale leggers; b. de registers houdende verwijzing van de nummers der percelen naar de plans en naar de artikelen van de legger, waarop zij voorkomen c. de registers van te verrichten opmetingen en andere plaatselijke opnemingen. Verder wordt een algemene naamwijzer ingericht en bijgehouden als kaartsysteem. Na deze inleiding wil ik trachten antwoord te geven op de volgende vragen: ie. Is een kadastrale boekhouding geschikt om gemechaniseerd of geautomatiseerd te worden? 2e. Welke gevolgen kan een dergelijke verandering hebben t.a.v. de doelstelling en de inrichting van het kadaster en van nieuwe mogelijkheden voor landmeettechnische werkzaamheden Geschiktheid van de kadastrale boekhouding voor een mechanische of automatische inrichting Willen wij nagaan of de Nederlandse kadastrale boekhouding zich leent voor mechanisering (toepassing van ponskaarten- 242

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 58