kad. legger perc. register (nr. 71) naamlijst id. id. id. id. id. id. legger artikelnummer perceelnummer naam grootte Maar bovendien bestaan van de genoemde registers kopieën, die bij andere organen berusten: kad. legger: gemeentebestuur inspectie waterschappen, registratie polderbestuur, enz. en successie reg. nr. 71 id. id. id. naamlijst id. id. Nemen we daarbij nog in aanmerking de verstrekking van ge gevens aan gemeenten, die veel eigendommen in bezit hebben, de domeindienst, de ruilverkavelingsdienst, enz., dan zien we dat een ponskaart (hetzij deze betrekking heeft op de naam, dan wel op de numerieke gegevens, de percelen) vele malen kan worden gebruikt. Beschouwen we eens de voor de ruilverkaveling te verstrekken gegevens: gemiddeld 30000 ha per jaar wordt in stemming ge bracht; dit is ca. 1% van de oppervlakte van Nederland. Bij een geschatte gemiddelde perceelsgrootte van 1 ha moeten de gegevens worden vermeld van 30 000 percelen. Maar bovendien wordt de tenaamstelling gedurende de ruilverkavelingsprocedure tenminste tien maal gebruikt. Hieruit blijkt welk een werkbesparing zou worden verkregen indien we nu al de beschikking hadden over een op ponskaarten gesteld kadaster. Zoals hiervoor is vermeld kan één gegeven op dezelfde wijze meermalen worden gebruiktde naam bijv. voor vier verschillende kadastrale leggers. De ponskaarten bieden bovendien het voordeel snel gesorteerd te kunnen worden, zodat de gegevens uit eenzelfde ponskaart voor meer doeleinden kunnen worden gebruikt. De naamponskaarten kunnen in numerieke volgorde van de legger artikelnummers worden gesorteerd en leveren aldus de tenaam stellingen voor de kadastrale legger; maar ook kunnen de naam- kaarten alfabetisch worden gesorteerd, en na uitschrijving van de namen met daarachter het leggerartikelnummer leveren zij een alfabetisch opgezet verwijzingsregister (naam leggerartikel)Het zelfde geldt voor de kadastrale perceelsaanduiding: sortering per leggerartikelnummer, percelen in numerieke volgorde levert het percelenbestand voor de kadastrale legger; sortering der percelen in numerieke volgorde en verwijzing naar leggerartikelnummer levert het percelenregister. De sortering kan eveneens worden benut voor de verwerving van statistische gegevens, bijv. de onder verdeling van de eigendommen volgens de oppervlakte. Belangrijk is dat bij de verstrekking van gegevens en bij over boekingen geen overschrijffouten kunnen ontstaan. Voorwaarde 244

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 60