245 is dat de ponskaart, die ook bij overboekingen voor meer doel einden kan worden gebruikt, foutloos is. Indien de ponskaart de juiste gegevens bevat is de kans op een fout bij de verdere verwerking zeer gering, levin [7], blz. 156, geeft hiervoor de volgende getallen: De mens maakt gemiddeld één fout op duizend verwerkte cijfers, de ponskaartenmachine één fout op één miljoen en de elektronische rekenautomaat één fout op honderd miljard ver werkte cijfers. Uit het voorgaande blijkt dat een kadastrale boekhouding zich zeer wel ertoe leent om gemechaniseerd te worden: dezelfde ge gevens komen meermalen voor; de sortering van de gegevens speelt in de kadastrale boekhouding een belangrijke rol. Het resultaat van een mechanisering zonder meer is in grote lijnen hetzelfde als hetgeen wordt verkregen volgens de huidige methode wederom ontstaan registers of kaartsystemen, die gelijken op de thans bestaande boekhouding. De inlichtingen, die door het publiek worden gevraagd, moeten door persoonlijke raadpleging van de registers worden verkregen. In dit opzicht wordt door de mechanisering niets veranderd. Wel zou het mogelijk zijn gegevens, ik denk hier aan kadastrale legger extracten, m.b.v. de bestaande ponskaarten te laten uitschrijven. Ook dan is de menselijke bemoeienis nog veelvuldig. Nemen we aan dat per tien kadasterkantoren één ponskaartenmachine- centrale bestaat. Het kadasterkantoor te A. wil een aantal legger extracten uitreiken. De betreffende ambtenaar geeft per brief, per telefoon of per telex de opdracht aan het centrale kantoor te Z. Indien het gaat om een uittreksel voor willekeurige personen, waarvan de leggerartikelnummers zijn opgegeven, dan kunnen de bij dit leggerartikel behorende ponskaarten eenvoudig met de hand worden gelicht. Men moet er slechts voor zorgen dat deze pons kaarten door de machine in volgorde van leggerartikelnummers per gemeente zijn gesorteerd en opgeborgen. De administratie machine kan het uittreksel uitschrijven. Dit is de enige machinale handeling. Het zou ook mogelijk zijn deze berichtgeving van de ponskaarten op de telex over te brengen en het formulier aldus uit te schrijven in het kantoor te A. In dat geval zou voor dit doel zelfs de administratiemachine niet nodig zijn. Bij deze vorm van mechanisering is nog maar weinig sprake van automatisering. Hoewel de ponskaartenverwerkende administratie machine in beperkte mate over een geheugen beschikt (zij kan o.m. optellingen per artikel uitvoeren en weer een totaal leveren van alle artikeltotalen) is het werkelijke geheugen van deze machine in de ponskaarten ondergebracht. Hierin zijn alle gegevens ge registreerd: zij worden aan de machine toegevoegd en maken geen deel uit van de machine.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 61