Gevolgen van mechanisatie Indien wordt overgegaan van de huidige opzet naar een ge mechaniseerde boekhouding spreekt het vanzelf dat een grondige studie van allerlei zaken, die de kadastrale boekhouding aangaan, zal moeten plaats vinden. Deze studie kan niet door één persoon worden verricht. Ander zijds moet de studiegroep niet te groot zijn. Een kadastraal des kundige, een hypotheekbewaarder, een jurist of een notaris, een deskundige op het gebied van de mechanische administratie zullen zeker in een dergelijke groep moeten worden opgenomen. Bij de bestudering der problemen zal men zich moeten bezinnen op de doelstellingen, ook in de toekomst, van het kadaster, mede in verband met de nieuw te maken administratie. Verder moet worden nagegaan welke gegevens bij deze doel stelling van het kadaster noodzakelijk zijn. Want hoewel vast staat dat een mechanische boekhouding vele mogelijkheden biedt, zij heeft ook haar beperkingen. De ponskaart heeft ruimte voor 80 tekens (cijfers en letters), waarvan een aantal wordt gebruikt voor indicaties die voor de verwerking noodzakelijk zijn (soortkaart, hulpvolgnr., alfabetisch volgnummer). Getracht moet worden om het aantal ponskaarten te beperken; het geringer aantal komt vooral de snelheid van de mechanische verwerking ten goede. Het zal niet eenvoudig zijn alle hierna te noemen gegevens, die betrekking hebben op een kadastraal perceel in één kaart te verwerken: leggerartikelnummer, volgnummer (in het artikel), plaatsaanduiding (straat, gehucht, polder), gemeente, sectie, perceelnummer, deel en nummer van het register van overschrijving, soort van eigendom, grootte, ge gevens voor de belastbare opbrengst. Vermoedelijk zullen bepaalde aanduidingen gecodeerd dienen te worden; de aanduiding wordt dan met behulp van een getal of letter gegeven. Het ware te overwegen alvorens tot mechanisering over te gaan te onderzoeken welke percelen verenigd kunnen wordenhet aantal percelen zou aldus verminderen. Vermoedelijk kan de tenaamstelling worden vereenvoudigd. Nog steeds prijkt in het hoofd van de legger het beroep van de eigenaar, hoewel in bijna alle gevallen de geboortedatum in com binatie met het woonadres een afdoende identificatie geeft. Deze groep vereenvoudigingen hangt niet onverbrekelijk samen met de mechanisatie. Ook bij handhaving van het huidige systeem zouden verschillende maatregelen werkbesparing kunnen geven. De invoering van deze verbeteringen wordt echter gemakkelijker bij het in gebruik nemen van een nieuw systeem; zij zijn dan eerder aanvaardbaar, maar bovendien kan men in het nieuwe systeem de verbeteringen beter realiseren dan in het huidige systeem mogelijk zou zijn. Ik denk hier aan de voorstellen, die Joosten heeft gedaan om 247

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 63