248 tot een eenvoudiger kadastraal-hypothecaire boekhouding te komen [8], De voorgestelde opzet is zeker te realiseren zonder de ponskaartenmethode, maar het is wel zeker dat de uitvoering eenvoudiger zal verlopen met gebruikmaking van ponskaarten. Het voorstel bijv. om alle percelen, gelegen in het rayon van een hypotheekbewaring, waarop één persoon dezelfde rechten uit oefent, ten behoeve van de inning van de grondbelasting op één kaart onder te brengen, is voor de ponskaartenmachines een een voudige aangelegenheid. De splitsing van de belastingopbrengsten over de verschillende gemeenten geeft evenmin moeilijkheden. Andere verbeteringen in de administratie zijn die welke alleen mogelijk zijn door de invoering van de ponskaartenmethode. De uitvoering van deze verbeteringen zou onder de huidige om standigheden ook te kostbaar zijn. De proef, genomen voor de ruilverkavelingsboekhouding, bracht twee nieuwe ideeën voort. In de eerste plaats bleek het mogelijk met gebruikmaking van het aanwezige ponskaartenbestand een bijdrage te leveren om de stemming tot op zekere hoogte geheim te doen verlopen en het gevoel van rechtszekerheid der stemgerechtigden te vergroten. De tweede verbetering bestond uit het laten voordrukken van perceels- gegevens in het berekeningsformulier van de perceelswaarden. Dit kon gebeuren zonder extra handwerk en met behulp van de ad ministratiemachine. Deze maatregel werkte kostenbesparend en leverde nog een controle. De mogelijkheid schaduwboekhoudingen op te zetten en me chanisch bij te houden biedt de gelegenheid op andere gebieden doel matiger te werk te gaan. Ik denk hier bijv. aan de pacht- registratie, die nog steeds gebrekkig is. Dat deze onvolkomen registratie niet alleen door mechanisatie kan worden verbeterd staat vastwettelijke maatregelen zullen zeker ook moeten worden getroffen. Toch kan een goede schaduwboekhouding voor dit doel, bijgehouden door het kadaster, aanmerkelijke verbeteringen brengen. De scheiding tussen kadaster en grondbelastingboekhouding kan, indien men dit wenst, eenvoudig plaats vinden. De grondbelastings- dienst kan immers de beschikking krijgen over een kopie van de kadastrale boekhouding. Aanpassing van wettelijke bepalingen en uitvoeringsvoor schriften aan de gemechaniseerde boekhouding zal noodzakelijk zijn. Het gebruik van ponsbanden en ponskaarten bij de kadastrale landmeetkundige berekeningen is in ons land nog niet bekend. In Duitsland en Oostenrijk worden bij ruilverkaveling en hermeting rekenautomaten benut, die het resultaat eventueel in een geponste vorm kunnen verstrekken. Misschien komt in ons land, onder invloed van een gemechaniseerde boekhouding, ook nog eens de tijd dat men daarover gaat denken. Dat de landmeetkundige techniek en de boekhoudtechniek dan op elkaar afgestemd moeten worden is wel duidelijk.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 64