bestaande boekhouding heeft willen mechaniseren, waardoor niet alle mogelijkheden van de machines worden uitgebuit. Mulder en Van Oorschot zeggen hierover: 6. Grondige bestudering van doelstellingen en organisatie is nood zakelijk. Denken in de geest van mechanisering en automati sering, die beide nieuwe systemen zijn, is de belangrijkste voor waarde om tot een goede oplossing van de problemen te komen. 250 „Gevaarlijker is de toestand echter indien men onder handhaving van de huidige organisatie en zonder heroriëntering ten aanzien van de gewenste doelstellingen, gedeelten van de administratieve taak, uitsluitend omdat zij een specifiek massaal karakter dragen, zonder meer op moderne machines overbrengt". Litteratuurlijst [1] R. W. Starreveld, De automatisering van de informatieverwerking. Uitgever: N. Samsom N.V., Alphen a/d Rijn. [2] J. F. Mulder en J. M. van Oorschot, Grondslagen van de administra tieve automatisering. [3] Algemene Instructie regelende de dienst van het kadaster. [4] F. Höllrigl, Erfahrungen bei der Umstellung des Oesterreichischen Katasterschriftoperates auf Lochkarten. Zeitschrift für Vermessungs- wesen, 1958, no. n. [5] A. Stegmann, Die Verwendung des Lochkartenverfahrens bei der Flur- bereinigung Schriftenreihe für Flurbereinigung, Heft 12. O. Kriegel, Kataster-Aufstellung mit Maschinenlochkarten. Hanseati- sche Verlagsanstalt GmbH., Hamburg. [6] E. Woicke, Beitrag zur Automation der Katasternachweise durch Anwendung des Lochkartenverfahrens. Herausgeber: Deutscher Verein für Vermessungswesen e.V. Landesgruppe Nordrhein-Westfalen. [7] Howard S. Levin, Administratie en automatisering. [8] W. J oosten, Ideeën over een gewijzigde hypothecair-kadastrale boek houding. Tijdschrift voor K. en L., jaargang 1947, blz. 283 e.v. [9] Compte Rendu Officiel 9me Congrès International des Géomètres. Friedrich Pollock, Automation. S. Swaab, Heden en toekomst van de automatische administratie. Brochures I.B.M. (Internationale Bedrijfsmachine Maatschappij N.V.). The author discusses the possibilities of translating the cadastral (land- registration) administration on punched cards or in computers (Ramac). He examines what the consequences will be of mechanical administration for the organization of the cadastral service.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 66