Litteratuuroverzicht Compte rendu officiel du Neuvième congrès international des Géomètres. 748 blz., 20 X 26 cm. Uitgeverij Waltman, Delft, 1959. Prijs f 26. In de vorm van een fors boekwerk is verschenen het officiële verslag van het te Delft gehouden negende internationale Land meterscongres. De algemene verzorging en de technische uitvoering van dit werk kunnen niet anders dan voortreffelijk genoemd worden. Het moet voor de samenstellers van dit verslag zowel als voor de organisatoren van het congres een grote voldoening zijn, de neerslag van dit belangrijke evenement in de landmeetkundige wereld in deze fraaie vorm te zien samengevat. Zoals in art. 46 van de Statuten der Federatie is voorgeschreven, bevat het verslag in hoofdzaak de ter vergadering voorgelegde rapporten. Aangezien enerzijds opneming van alle rapporten in drie of meer talen het nu reeds flinke boekwerk waarschijnlijk tot onmogelijke dimensies zou hebben doen uitdijen, anderzijds slechts enkele rapporten in alle gewenste talen geplaatst hadden kunnen worden, heeft men zo lezen we in het voorwoord van Roelofs een middenweg gekozen, hierin bestaande dat men er naar heeft gestreefd de presidentiële en speciale rapporten en de eindrapporten in meer talen op te nemen, althans te resumeren, en de nationale rapporten in het algemeen slechts in één taal. „Gestreefd", dat betekent dus niet „gerealiseerd", er is wel geselecteerd. Het enige speciale rapport bijv. dat geheel in drie talen is opgenomen, is dat van F. Kurandt over de hedendaagse toestand van het Kadaster (commissie II). Zoals ik uit het verslag in het Tijdschrift voor K. en L. 1958 blz. 334 lees, zou dit rapport moeten dienen als basis en uitgangspunt voor de besprekingen in de komende jaren. Het geeft echter niet meer dan enige welbekende algemeenheden, met uitzondering dan misschien van het min of meer terloops vermelde feit, dat de eigenlijke hermetingen gewoon lijk schipbreuk lijden „am Desinteresse der Eigentümer". Indien dit inderdaad zo is, zou het voor een toekomstige bezinning op de sociale functie van eigendom en kadaster wel eens van groot belang kunnen zijn. Onder het hoofd „Commission I" (technisch woordenboek) zijn de afzonderlijke nationale rapporten niet opgenomen. Bij Com missie VI (arbeidsverhoudingen, tarieven en beloningen) ontbreekt het Nederlandse nationale rapport, misschien omdat door de rapporteur daarin twijfel werd uitgesproken omtrent het belang van het werk dezer commissie? Ook werd niet opgenomen het Nederlandse nationale rapport voor Commissie V (jonge land meters) waarschijnlijk omdat een gedeelte van dit rapport, waar dit nl. handelt over de Delftse studie voor geodetisch ingenieur, 256

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 72