194 Raad die legataris ook al eigenaar van dat onroerend goed ingevolge het overlijden van die testateur. Deze eigendomsovergangen vinden dus plaats zonder dat daarvoor een publikatie in de boekhouding ten hypotheekkantore nodig is. Ook de toedeling van een onroerend goed uit de nalatenschap bij boedelscheiding aan een der erfge namen heeft volkomen rechtskracht, ook al blijft de aantekening daarvan in de registers uit. Gelukkig is ook hier de praktijk dat dergelijke verkrijgingen na kortere of langere tijd wel worden ge publiceerd, doch zekerheid dat zij niet zonder deze publikatie zijn geschied, heeft men nooit. Zijn die publikaties wel geschied, dan bestaat nog de mogelijkheid dat zij niet juist zijn, en die mogelijkheid bestaat ook dan, wanneer er van opzet, ja zelfs, wanneer er van lichtvaardigheid geen sprake is. De vraag toch wie na het overlijden van de eigenaar zijn goederen verkrijgt, moet verschillend worden beantwoord naar gelang deze eigenaar al of niet een testament heeft gemaakt en zo hij dat wel gedaan heeft, moet men de inhoud van het testament kennen. Nu is het zeer goed denkbaar dat een testament dat door de erflater in het buitenland is gemaakt, gedurende vele jaren na zijn overlijden onbekend blijft, en dat zijn boedel dus wordt afgewikkeld op de wijze als zou moeten gebeuren wanneer dat testament er niet was geweest. Komt na vele jaren dat testament te voorschijn, dan kan blijken dat alles wat te voren is geschied onjuist is geweest, en dat de pu blikaties betreffende de verkrijgingen ingevolge het overlijden, die inmiddels zijn geschied, volkomen in strijd zijn met de juridische werkelijkheid die door het testament in het leven werd geroepen. Die publikaties toch kunnen aan de werking van het testament niets af doen. Het gevolg hiervan kan zijn dat gebouwen worden gesticht en hypotheken worden verleend op percelen door personen die daarvan geen eigenaar blijken te zijn. Een dergelijke mogelijkheid heeft I. Boer Hzn. aangegrepen tot het doen van een grootscheepse aanval op ons stelsel van grondboekhouding in zijn geschrift ge titeld: „De ramp van Heikamp". Weliswaar was hier de oorzaak niet een onbekend gebleven in het buitenland gemaakt testament, doch een onbekend gebleven in het buitenland geboren kind van de erflater, dat in plaats van de neven en nichten, die zich voor erf genamen hadden gehouden, de nalatenschap kwam opeisen, doch dit maakt geen verschil, maar verschaft nog een nieuwe mogelijk heid van onjuiste publikatie. Ik weet niet of een dergelijke ramp zich hier te lande wel eens in werkelijkheid heeft voorgedaan; ik geloof het echter niet. Er is nog een bron van onzekerheid. Ook al staat vast dat degene die bij transportakte een perceel aan een ander overdroeg volkomen beschikkingsbevoegd was, dan weet men nog niet volkomen zeker, dat de overschrijving van die transportakte die ander eigenaar zal hebben gemaakt. Een vereiste voor de levering is toch ook, dat zij plaats vindt ingevolge een „regtstitel van eigendomsovergang", d.w.z. ingevolge een verbintenis die tot levering verplicht, en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 8