Veel moeite is gedaan om met de reclamanten een schikking te treffen. De dreiging van executie van de te hunnen gunste uit gevallen vonnissen was bovendien niet denkbeeldig. Indien het gebruik van de oude percelen, eventueel in kort geding, wederom zou worden toegewezen, was een ingewikkelde toestand ontstaan, die in het gehele blok grote onrust teweeg zou hebben gebracht. Met het Sint Peters Gasthuis is tenslotte overeenstemming bereikt op basis van de oorspronkelijke kavelindeling en -toedeling. Helaas bleek dit ten aanzien van de erven Van Beek niet mogelijk. Aan de in het blok heersende rechtsonzekerheid zou pas een einde kunnen komen door een min of meer drastisch ingrijpen. De ge dachten zijn daarbij nog even uitgegaan naar inschakeling van de Onteigeningswet, met de bedoeling na onteigening der gronden deze weer af te stoten aan de eigenaren overeenkomstig het door de plaatselijke commissie opgemaakte plan van ruilverkaveling. Af gezien van het grote gevaar op deze wijze de ruilverkaveling in het algemeen in discrediet te brengen, moest een toepassing tevens af stuiten op juridische gronden. Bij onteigening, zowel bij Wet als bij Koninklijk Besluit, zijn essentieel het algemeen nut en de werken die moeten worden uitgevoerd. In deze ruilverkaveling waren de werken evenwel reeds tot stand gebracht. Voorts rezen de niet zo eenvoudige vragen: wie moet onteigenen, wat moet ont eigend worden, en hoe moeten de financiële gevolgen worden ge regeld Hoewel niet van harte is tenslotte de weg ingeslagen van een speciale wettelijke voorziening. Daarbij heeft voor ogen gestaan de rechtsgang van de Ruilverkavelingswet weer in werking te stellen daar, waar deze was verstoord, zulks met handhaving van de vóór februari 1955 in eerdere instanties gevallen beslissingen. Bij de behandeling van het wetsontwerp door de bijzondere Kamercommissie is aan de Regering nog een suggestie gedaan, waarbij de Hoge Raad voor dit bijzondere geval de rechtsmacht zou krijgen om, evenals bij gewone cassatie, alsnog de rechts gevolgen te regelen van de reeds in het belang der wet vernietigde vonnissen der Rechtbank. De Commissie achtte deze vorm beter verantwoord, terwijl het resultaat praktisch hetzelfde zou zijn. De Regering merkte echter op, dat aan het voorstel van de Commissie het nadeel verbonden was, dat het gemakkelijker tot navolging zou kunnen verleiden, dan de oplossing waarvan bij het wets ontwerp is uitgegaan. Immers het voorstel van de Commissie volgde een gedachte, die ook op andere gevallen zou kunnen worden toegepast, namelijk het verbinden van rechtsgevolgen aan een arrest, dat in het belang der wet is gewezen. Het voorstel van de Regering was geheel afgestemd op de bijzondere moeilijkheid welke bij deze ruilverkaveling was ontstaan, en het onderstreepte daar door het zeer buitengewone karakter van de te treffen maatregel. Juist de gekozen vorm maakt navolging onwaarschijnlijk. Teneinde een spoedige afhandeling van de aangelegenheid te 272

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 10