Ook de opvatting van de Procureur-generaal, dat een stede- bouwkundige bestemming van een perceel niet betekent dat deze zeker en nog minder dat zij onmiddellijk zal worden verwezenlijkt, en derhalve zeer goed kan samengaan met ruilverkaveling, zal voor toekomstige gevallen van betekenis kunnen zijn. In hoeverre opname van de mogelijkheid tot gewone cassatie in de Ruilverkavelingswet gewenst is, heeft tenslotte nog onder werp van overdenking uitgemaakt. Het missen van deze beroepsmogelijkheid heeft zich niet eerder geopenbaard als onoverkomelijk. De invoering ervan kan de afwikkeling van een ruilverkaveling vertragen. Daartegenover staat wel, dat een belanghebbende niet licht de kosten zal riskeren, zodat een veel vuldig gebruik van gewone cassatie niet behoeft te worden verwacht. Anderzijds zijn de meeste zaken met betrekking tot het plan van ruilverkaveling van feitelijke en niet van juridische aard en reeds daardoor niet vatbaar voor beoordeling in cassatie. Deze omstandig heid kan enerzijds worden uitgelegd als kenmerkend voor de be trekkelijk geringe behoefte aan dit beroep in hoogste instantie, echter evenzeer als een argument voor invoering ervan, immers het aantal van gewone cassatiegevallen zal zeer beperkt blijken. Juist in deze uitzonderingsgevallen zullen grote moeilijkheden kunnen worden voorkomen en zal het rechtsgevoel meer worden bevredigd. De ruilverkaveling „Beekbergen" zelf tenslotte heeft weinig geleden onder de moeizaam aan zijn eind gekomen rechtsgang. Het door de plaatselijke commissie beoogde doel is bereikt. Binnen het uitbreidingsplan is een goede wegenaansluiting, en voor de landbouw een betere kavelindeling, tot stand gekomen. Dit mede dank zij de nauwe samenwerking met de gemeentelijke instanties, hetgeen er tevens toe heeft geleid, dat een landbouwkundig belang rijk grondgebied buiten het in 1959 vastgestelde nieuwe uitbreidings plan is gehouden. Dit laatste is nu praktisch beperkt tot een woonkern in de burgersector met voor vele jaren voldoende be bouwingsmogelijkheden. Bij deze beschouwingen over de ruilverkaveling „Beekbergen" mag niet onvermeld blijven de naam van Mr. H. C. P. Korte, die zoveel heeft bijgedragen tot de juridische oplossing van de gerezen moeilijkheden. Het resultaat, dat tenslotte in deze werd bereikt, moge hem grote voldoening schenken. Hier moge nog het volgende uit de tekst van vonnis en arrest worden geciteerd: Vonnis inzake de erven D. van Beek d.d. 24 februari 1955- 274 Wat de feiten betreft'. Overwegende dat het bezwaar van reclamanten betreft de verkaveling van het hun in gezamendehandse eigendom toebehorend perceel kadastraal bekend Gemeente Beekbergen, Sectie L nr. 2389 welk perceel, naar zij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 12