ernstig belang van een der genoemde agrarische takken van bedrijf kan vertegenwoordigen. Wat de uitlegging betreft van artikel io, zou ik menen, dat tegen de strenge uitlegging van het eerste en de beperkte uitlegging van het 2e lid reeds genoegzaam pleit, dat een overeenkomstige bepaling in de nieuwe wet in het geheel niet meer wenselijk is geoordeeld. Zou men ook dit bezwaar tegen het vonnis ongegrond achten, dan komt tenslotte de vraag door hoedanige beslissingen de Rechtbank haar oordeel had behoren te effectueren. Onbegrijpelijk is al aanstonds dat zij daarbij van onwaarde verklaart de kavel indeling (niet toedeling) in het gebied, dat naar haar mening niet in het blok had mogen worden opgenomen. Immers enerzijds is deze indeling door artikel 80 lid 5 zo uitdrukkelijk mogelijk aan haar beslissing onttrokken, anderzijds heeft die indeling geen enkele werking, wanneer zou vaststaan, dat de kavels binnen bedoeld gebied niet van eigenaar mogen veranderen. Ook echter indien men dit onderdeel van het dictum wegdenkt wat de praktische betekenis van de gehele beslissing niet zou veranderen schijnt dit laatste moeilijk verdedigbaar. Vooreerst onderzoekt de Rechtbank in het geheel niet welke invloed haar beslissing op het totale plan van ruilverkaveling zal hebben. Die invloed zou uit zakelijk oogpunt aanvaardbaar zijn, indien zij uitsluitend daarin zou bestaan, dat de erven Van Beek hun kavel behouden en dat degene, die deze zou hebben verkregen, buiten het betwiste gebied gelegen kavels ontvangt, die in het plan aan de erven Van Beek waren toegedacht. Overigens is er zelfs dan reeds het juridisch bezwaar, dat dit laatste in strijd zou komen met de overweging van de Rechtbank, dat het plan voor het overige (dat is buiten het aangevochten gebied) in stand zou blijven. Ook uit praktisch oogpunt noodlottig echter wordt de werking van de beslissing, wanneer wat zeer licht denkbaar is een zo een voudige oplossing met de doeleinden van de ruilverkaveling niet zou stroken. Dan toch zouden die doeleinden alleen verwezenlijkt kunnen worden door nog verdere veranderingen in de toedeling van de kavels, voor welke veranderingen het dictum geen mogelijkheid laat. 28o Land consolidation area „Beekbergen". The author describes the extraordinary juridical problems. With regard to two sentences of the tribunal in the district was requested in the last instance at „de Hoge Raad to annihilate them. Nevertheless it was necessary to obviate the antithesis between the different verdicts. Therefore has been published a special law.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 18