289 met een naam. Nu is het in het algemeen zo, dat men aan de naam de wet moet herkennen, d.w.z. dat men uit de naam van een wet moet kunnen afleiden, wat deze beoogt te regelen. Uitgaande van deze stelling, zouden we tot de conclusie moeten komen, dat in het ontwerp het accent, dat tot nu toe lag op de hypothecaire verrichtingen, geheel verschoven is naar het complex der kadastrale verrichtingen. Want worden niet in de volledige naam laatst genoemde vooropgesteld en geeft zelfs de verkorte naam geen enkele aanwijzing, dat de regeling ook hypothecaire verrichtingen betreft Wekt niet de gehele opzet van de wet de schijn, dat het in de bedoeling heeft gelegen de kadastrale verrichtingen voorop te stellen en die welke verband houden met de openbare registers en passant mede te tarifiëren Zou het zo zijn, dat we hierin moeten zien een streven naar, wat Mr. Nakken noemtx) kadastrale penetratie (in het publikatie- stelsel) Worden we niet in dit vermoeden gesterkt door het feit, dat de Regering het nodig oordeelde in deze tariefwijziging (officieel dus) te constateren, dat ons land een overheidsorgaan rijker is geworden, nl. ,,de dienst van kadaster en hypotheken" (vgl. de inhoud van de koninklijke boodschap en lid 2 van artikel 1) Met Mr. Nakken is deze constatering voor ons een openbaringtot nu toe verkeerden wij omtrent het bestaan van zulk een dienst volkomen in onwetend heid. Men duide ons dit niet euvelvoorzover ons bekend bevat de Nederlandse wetgeving geen enkele bepaling, die er op zou kunnen duiden dat er een dienst van het kadaster (en de hypotheken) be staat. Wat we er van weten, weten we slechts uit het Jaarboekje voor de Ambtenaren van 's-Rijksbelastingen (uitgave i960), waarin op blz. 46 wordt vermeld, dat de Administratie der belastingen is onderverdeeld in acht directies van 's-Rijksbelastingen en vier divisies van de landmeetkundige dienst, benevens een divisie voor de dienst van de ruilverkaveling. Valt zulks te rijmen met het bestaan van een zelfstandige dienst van kadaster en hypotheken, zoals ons gesuggereerd wordt door de woorden van het ontwerp We zouden vrede kunnen hebben met de wijze waarop de Re gering gemeend heeft de geboorte (of het bestaan) van haar jongste spruit wereldkundig te moeten maken, ware het niet dat de naam van het borelingske de suggestie wekt, dat de functie kadaster prevaleert aan die van hypotheken, ja zelfs dat de laatste een in tegrerend bestanddeel vormt van de eerste. En dit is naar onze stellige mening in flagrante strijd met de realiteit. Er hebben zich overigens de laatste tijd meer symptomen voor gedaan, die in de richting wijzen van de door Mr. Nakken ge signaleerde kadastrale penetratie. Zo verscheen onlangs onder de naam „Kadaster Algemeen" een verzameling van wettelijke be- Mr. D. P. A. Nakken, Kadastrale penetratie en kadastraal recht in Nederland (W.P.N.R. nr. 4633, blz. 265 e.v.).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 27