palingen, die echter, zoals de naam ons misschien zou doen denken, geen betrekking hebben op het instituut kadaster, doch op enkele uitzonderingen na op de burgerrechtelijke instelling, de in- en over schrijving in de openbare registers. Deze uitzonderingen betreffen, behoudens die aangaande de kadastrale tarieven (die men wel moest opnemen, daar ze met de hypothecaire in één wet zijn onderge bracht) enige voorschriften van technische aard, die zeker beter op hun plaats waren geweest in de onlangs vernieuwde Instructie voor het Kadaster. In diezelfde verzameling zijn, zoals reeds vermeld, ook de ta rieven voor de verrichtingen aan de bewaringen opgenomen en wel onder de titel „Wet herziening tarieven voor kadastrale en hypothecaire verrichtingen". Considerans noch inhoud van de wet van 1922 kunnen aanleiding gegeven hebben tot het vooropstellen van de kadastrale verrichtingen. Wat is de betekenis van het woordje herziening in het opschrift Moeten we uit het feit dat van deze term in het ontwerp geen ge bruik is gemaakt afleiden, dat het karakter van de in de nieuwe wet geregelde materie zo zeer verschilt van dat van de inhoud van de thans vigerende wet, dat het woord herziening niet meer op zijn plaats is? We kunnen ons nu de vraag stellen, waarom de samenstellers van het ontwerp de woorden kadaster en kadastraal zo uitdrukkelijk op de voorgrond hebben geplaatst. Daar we naar het antwoord op die vraag slechts kunnen gissen, lijkt het gewenst, ons voorshands met dat woordenspel niet in te laten, doch enkel te constateren, dat de gebruikte uitdrukkingen de bestaande situatie niet dekken. Een geheel ander punt waarvoor we thans de aandacht vragen is het gebruik van het woord „recht" in de naam. Zoals we in de inleiding reeds lieten uitkomen, wekt dit woord associaties op met andere betekenissen ervan. Een onoverkomelijk bezwaar achten wij dit niet; er zijn zoveel woorden met meerderlei betekenis. Maar waar we het niet mee eens zijn, is, dat het woord „recht" hier ge bruikt wordt in de zin van retributie, vergoeding voor aan derden verleende diensten. Want met het woord recht wordt in de huidige fiscale wetgeving meestal een belasting (een heffing zonder direct aanwijsbare tegenprestatie) aangeduid (men denke bijv. aan re gistratie-, successie- en zegelrecht). Waarom is dit principiële onderscheid in de (naam van de) wet niet tot uitdrukking gebracht Was de herinnering aan het hypo theekrecht (dat geheel het karakter had van een belasting en bij de invoering van de Registratiewet in 1917 uit de wetgeving verdween) nog zo levendig, dat men in analogie daarmee ook al om beter te laten uitkomen, dat het kadaster voorop moet gaan, als het gaat om vergoedingen die verschuldigd zijn voor door de bewaarders van de hypotheken en het kadaster verleende diensten thans de term kadastraal recht introduceert. Wil men per se vasthouden aan de term kadastraal, waarom dan niet ter voorkoming van mis- 290

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 28