verstand (ook voor latere geschiedvorsers) daaraan eenvoudig het woord tarief gekoppeld Men zou kunnen tegenwerpen dat „recht" aristocratischer aandoet dan tarief! De vorm De vorm waarin de regeling wordt aangeboden is die van een wet. Dit is geheel in overeenstemming met hetgeen art. 188 van de Grondwet voorschrijft. De wet geeft echter slechts de beginselen, waarop het toekomstige tarief berust. Gebruik makend van de in datzelfde artikel voorkomende bepaling dat de wet mag delegeren aan de Koning, heeft de ontwerper de regeling van het eigenlijke tarief overgelaten aan een algemene maatregel van bestuur. We weten niet of we hier te maken hebben met een novum, maar we mogen wel aannemen dat in het algemeen bij het geven van voor schriften met betrekking tot heffingen ten behoeve van 's Rijks schatkist, deze wijze van wetgeving niet wordt toegepast. Het is nu eenmaal zo gesteld, dat wanneer men de Nederlandse burger aan zijn beurs komt, hij eerst het hoe en waarom wil weten, alvorens tot betaling over te gaan. Het is dan ook niet te verwonderen, dat blijkens het voorlopig verslag men van verschillende zijden door de motivering in de memorie van toelichting niet overtuigd bleek van de noodzakelijkheid en de wenselijkheid om de tarieven van het kadastraal recht voortaan bij algemene maatregel van bestuur, in plaats van bij wet te doen vaststellen. Het motief van de regering is dat vaststelling bij de wet on herroepelijk tot verstarring leidt en een snelle aanpassing van de tarieven aan de wijzigingen in het kostenpeil in de weg staat. Indien we constateren, dat er na de tweede wereldoorlog 14 jaar moesten verlopen, alvorens niettegenstaande in dat tijdvak het kostenpeil gestegen was tot het drievoudige van het vooroorlogse daad werkelijk stappen werden ondernomen om de tarieven aan dat veel hogere peil aan te passen, om tot het zo zeer geprezen „evenwicht" te komen, dan zouden we kunnen concluderen, dat het die door de Regering aangevoerde „verstarring" is geweest, welke een snellere aanpassing in de weg stond. Maar dan is de vraag gewettigdis die verstarring nu plotseling geweken Is men nu pas tot de over tuiging gekomen, dat de tarieven dringend wijziging behoefden Daaruit zou weer zijn af te leiden dat zij het dan tengevolge van die verstarring zich gedurende de 38 jaar van het bestaan van de wet, de behoefte aan wijziging nimmer heeft voorgedaan, ondanks de grote verstoring in het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven. Het is een vaststaand feit dat de bestaande tarieven dringend ge wijzigd moeten worden. Ook de Regering is hiervan tenvolle over tuigd. Waarom dan thans, nu het er op aankomt de wijziging zo spoedig mogelijk haar beslag te doen krijgen (in dit verband willen we wijzen op de woorden „op overwegingen van spoed" in de me morie van toelichting) instede van een ontwerp-wet een ontwerp- raamwet, waarvan redelijkerwijze te verwachten viel, dat deze 291

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 29