293 belanghebbenden vergoeding verschuldigd is. Moeten we uit deze toevoeging van de verrichtingen van de landmeetkundige dienst van het kadaster opmaken, dat de Regering het verschil in de aard der verrichtingen nog meer heeft willen accentueren Of heeft het slechts in de bedoeling gelegen de nadruk te leggen op de belang rijkheid der kadastrale verrichtingen in het totaal der door de „dienst van kadaster en hypotheken'' voor derden te verrichten werkzaamheden? De schepping van de termen kadastraal recht en dienst van kadaster en hypotheken sterken ons in de overtuiging, dat de laatst gestelde vraag in bevestigende zin beantwoord moet worden. De mogelijkheid, dat deze in het gehele ontwerp naar voren springende accentverschuiving in de eigenlijke tariefregeling (waar omtrent ons nog niets bekend is) tot uitdrukking zal komen, hetzij door vooropstelling van de tarieven voor kadastrale verrichtingen, hetzij door onderbrenging van de hypothecaire verrichtingen in de categorie „kadastrale verrichtingen" mogen we dan ook zeker niet uitsluiten. Zo op het eerste gezicht lijkt deze accentverplaatsing, deze kadastrale penetratie, waarover in de memorie van toelichting met geen woord wordt gerept, van weinig betekenis. Maar we dienen wel te bedenken, dat deze structurele wijziging van de wet tot gevolg zal hebben, niet alleen, dat naar buiten de indruk wordt gewekt, dat in het gehele systeem, gericht op de rechtsbeveiliging van de burger wat zijn zakelijke rechten betreft, het kadaster de toon aangeeft en het openbare register een bijkomstige, misschien zelfs overbodige instelling is, die hoogstens het kadaster tot steun dient, maar ook en vooral, dat de verhoudingen tussen de administratieve ambtenaren van de bewaringen en die van de technische dienst van het kadaster zich zullen toespitsen. Welke zin heeft het door het gebruik van nieuwe termen een voorstelling van de structuur van het gehele systeem van grondregistratie te geven, die met de reali teit geheel in strijd is Zowel het publiciteitsstelsel als het kadaster heeft in onze maat schappij een eigen taak te vervullen; welke taak het belangrijkste is willen we in het midden laten. Doch het is wel zo, dat de ver richtingen die verband houden met de openbare registers, een geheel ander karakter hebben, van een geheel andere orde zijn, dan de eigenlijke kadastrale. Tot het laten verrichten van de voornaamste hypothecaire werkzaamheden is de burger genoodzaakt, willen bepaalde handelingen zijnerzijds het door hem gewenste rechts gevolg hebben. De werkzaamheden van het kadaster hebben zelfs geen wettelijke basis, voorzover het verrichtingen voor derden be treft, tenzij men de wet, waarin het tarief voor die verrichtingen is geregeld, als zodanig aanmerkt. De kadastrale aangelegenheden spelen zich geheel af in de administratiefrechtelijke sfeer. De werk zaamheden van het kadaster kunnen dan ook nimmer gericht zijn op het toekennen van een rechtsgevolg aan civielrechtelijke hande-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 31