nevens dergelijke publicaties te stellen, hebben de hypotheek bewaarders slechts van de rechterlijke macht af te wachten. Zouden de bewaarders nalaten om bepaalde bescheiden te aan vaarden, om inzage van hun registers te verstrekken of om de ge tuigschriften waarvan in de artt. 1265 e.v. B.W. sprake is af te geven, dan kan een veroordeling tot het betalen van schadever goeding volgen. In het Burgerlijk Wetboek wordt met zoveel woorden te kennen gegeven, op welke wijze een dergelijke procedure dient te worden ingeleiddoor een proces-verbaal, of, zoals de wet het noemt, „een verslag", van „des bewaarders weigering of ver traging", op te maken „door eenen notaris of deurwaarder, met twee getuigen". De hypotheekbewaarders hebben een privaatrechtelijke status. Het doet vreemd aan, dat de regering vergoedingen verschuldigd voor hun verrichtingen onder één noemer brengt met vergoedingen te heffen voor werkzaamheden van technici! Hetgeen de landmeters doen en laten, maakt de Minister van Financiën uit. De desbetreffende ministeriële voorschriften steunen op art. 10 der wet op de Grondbelasting, luidende: „De metingen geschieden en de uitkomsten daarvan worden in de kadastrale stukken opgenomen overeenkomstig voorschriften, door Onzen Minister van Financiën te stellen". De genoemde autoriteit heeft zich op het standpunt gesteld, dat de hem verleende opdracht in dien zin kan worden begrepen, dat het hem vrijstaat, regelingen te treffen inzake zgn. particulier werk, d.w.z. nopens werkzaamheden door landmeters van het kadaster op aanvrage van particulieren verricht. Onder dergelijke werkzaamheden worden het opmeten, verdelen en verkavelen van terreinen, het bepalen van de grootte daarvan en het aanwijzen en uitzetten van grenzen gerangschikt. De landmeters van het kadaster houden zich bij hun werkzaam heden niet aan ons burgerlijk recht. Verschillende ministeriële voorschriften doen blijken, dat de geodeten te werk moeten gaan, alsof ons privaatrecht voor een ieder, behalve voor hen, geldt. Als de technici hun gegevens dienen te verzamelen op een wijze, die niet met hetgeen rechtens heeft te gelden strookt, dan ligt het voor de hand dat dit bij de vraag, welke betekenis aan het landmeetkun dige materiaal valt te hechten, niet uit het oog mag worden verlo ren". 301 Cadastral Rates Act. The author discusses and criticizes a bill to raise pre-war cadastral rates.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 39