3°6 een eeuw zijn waarde toch wel heeft bewezen, de hypothecaire boekhouding bij de wet wordt geregeld; een wet, waarin aan de hypothecaire boekhouding een dusdanige grondslag en bijhoudmgs- voorschriften worden gegeven, dat dientengevolge de openbare registers beter in staat zullen worden gesteld om aan hun wettelijke bestemming te voldoen? 3e. Tenslotte is het althans logisch om het kadaster, dat zijn maatschappelijk belang op de eerste en belangrijkste plaats aan de hypothecaire boekhouding ontleent, een wettelijke (publiekrechte lijke) zelfstandige functie tegenover die boekhouding te geven. Ligt het misschien niet meer in de rede ter bewaring van even wichtige verhoudingen om een nieuwe instructie kadaster, waarin dan de juiste aandacht aan privaatrechtelijke eisen ter bepaling van de rechtstoestand van onroerende goederen wordt besteed en welke mitsdien door de Minister van Justitie wordt medegesigneerd, vast te stellen?" Mr. Berretty is er naar onze mening zeer wel in geslaagd zijn visie op de verhouding openbaar register-kadaster op een duidelijke wijze weer te geven. Hoewel zijn gehele betoog er op is gericht de betekenis van het kadaster (de kadastrale aanduiding) voor het openbare register na te gaan en hij zich met de eigenlijke functie van het kadaster nauwelijks inlaat, laat hij toch duidelijk het wezens verschil tussen beide instituten uitkomen en toont hij aan dat ieder hunner in de maatschappij een eigen functie heeft, hetgeen in de betreffende wettelijke regelingen tot uitdrukking behoort te komen. Mr. ir. C. G. van Huls Vermessungstechnische Rundschau, mei i960. Katastergesetz in Rheinland-Pfalz (vom 7-12-1959)- Ondei deze titel geeft de Vermessungtechnische Rundschau van mei i960 (Heft 5, blz. 195 en 196) ons uitsluitend de tekst van deze splinternieuwe wet. Daar commentaar en toelichting geheel ontbreken, is het met eenvoudig omtrent dit produkt van West-Duitse wetgeving een oordeel uit te spreken, na te gaan in hoeverre deze wet beantwoordt aan het gestelde doel. Toch is het mogelijk uit de opzet van de wet, en door de verschillende artikelen (paragrafen) waaruit ze bestaat met elkaar in verband te brengen, bepaalde conclusies te trekken. In ieder geval is voor ons komen vast te staan, dat de samenstellers van een eventuele Nederlandse kadasterwet geen eenvoudige taak wacht. Zeker niet, indien zij een deugdelijke grondslag willen leggen voor een eigendomskadaster en het voorts in hun bedoeling ligt in die wet de maatschappelijke betekenis van dat kadaster (die in wezen een geheel andere is dan die van het openbaar register) volledig tot zijn recht te doen komen. Opdat de lezer zich een denkbeeld kan vormen omtrent hetgeen men in Rheinland-Pfalz en dit geldt overigens voor de meeste

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 44