VERSCHILLENDE ONDERWERPEN J. PRAKKEN f, De beginaanleg van de Es te Enter Inleiding In het negende deel van de Nomina Geographica Neerlandica (pag. 117-132, 1934) verscheen van mijn hand een artikel over de Enter Es, gelegen in Overijssel in de gemeente Wierden. Hierin is vooral aandacht besteed aan de namen van de akkers, maar daar naast besprak ik indeling en oorsprong van de es. Zo gaf ik op een kaartje het gedeelte aan wat met meer of minder zekerheid ,,de vermoedelijk oudste es" genoemd werd. Deze poging de oudste delen van de es aan te geven was niet geheel bevredigend. Toen dan ook enige jaren geleden de reeds lang op handen zijnde ruil verkaveling zijn beslag begon te krijgen, meende ik nogmaals mijn pogingen te moeten herhalen. Bij het zoeken naar de oudste delen van de es liet ik mij leiden door de indeling van een uit 1832 stammende kadastrale kaart en de naamgeving van de akkers, en ging uit van de veronderstelling dat het oudste deel van de es aangelegd is volgens het zogenaamde „gewanstelsel" van Meitzen. Verder sloot ik mij aan bij een hard nekkige overlevering dat Enter oorspronkelijk uit zeven „huizen" 2) bestond. Het zich laten leiden door een overlevering en door een stelsel waarvan niet bekend is of het in Nederland heeft gefunctioneerd, is hachelijk. In het onderstaande zal echter blijken, dat er in de es ettelijke complexen van zeven akkers zijn aan te wijzen die kennelijk zijn uitgezet met een „roede" van 5,25 m, akkers die zich voor een deel ook onderscheiden door de namen. Dit wijst er wel sterk op, dat een groep van zeven belanghebbenden in een gemeenschappe lijke ontginningsactie, die zich over ettelijke jaren uitgestrekt mag hebben, de oudste es hebben aangelegd. Door nu de complexen van akkers die op deze wijze aangelegd zijn, in het vervolg „ge- wannen" genoemd, op te zoeken, kan een reconstructie van de oudste es worden verkregen. De hierbij gevolgde werkwijze en het resultaat worden in dit artikel besproken. Bij het artikel is een kaart gevoegd, die vervaardigd is naar het oudste onveranderd gebleven minuutplan, schaal 12500, dat uit onderwijzer, leraar geschiedenis M.O. 1) Voor publikatie gereed gemaakt door Dr. ir. C. T. de Wit, Kolkakker- weg 25 1, Wageningen, die Prof. A. Kruidhof, Afd. Landmeetkunde der L.H.S. te Wageningen, dankt voor het doen vervaardigen van de kaart. 2) Dit zijn niet de „7 hues" te Enter die met name genoemd zijn in een bron van omstreeks 1300 (Werken Hist. Gen., 2de serie nr. 54, p. 642). Van deze zeven erven lagen er slechts één of twee in de eigenlijke kern van het dorp, één van de anderen zelfs ver buitenaf. Het aantal huizen was om streeks 1300 al aanmerkelijk groter.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 48