De akkers hebben de grootte en de gedaante van de akkers in de es. Dat de uiteinden een onregelmatige vorm vertonen komt stellig doordat er eeuwenlang enige gelegenheid was tot uitbreiding in de markegrond. De akkers waren reeds in de 18de eeuw ten dele gras land, hetgeen wijst op een voor bouwland zeer lage ligging. Blijkens naam, grootte en gedaante zijn ze niettemin als bouwland aangelegd. Deze akkers kunnen mijns inziens slechts worden gezien als een onderdeel van de eerste ontginningsactie, toen men de gronden nabij het dorp slechts zeer verspreid in gebruik nam. Vanuit dit gezichtspunt ben ik aan het meten gegaan. Dat de akkerschei dingen met geringe schommelingen voor het gehele blok een gelijke richting hebben, bewijst dat deze zijn uitgezet door afpassen langs twee evenwijdige lijnen. Zoals uit de akkerscheidingen blijkt kunnen in het oostelijke deel zeer goed zeven akkers van 2,5 roede a 5,25 meter uitgezet zijn, waarvan de meest oostelijke dan uit wilde grond door aanploegen is verbreed. Maar naar het westen kon ik slechts een passen, maar dan ook een goed passen, bereiken door een eenheidsbreedte van 21/4 roede of het dubbele aan te nemen. Men ziet hier tussen de stippellijnen een blok van 7x4,5 roede. Was het hiermee uit dan zou de totale overeenstemming bevredigend zijn, maar naar het westen ligt nog een viertal akkers van 4,5 roede, die niet in het schema van zeven passen. Zo heb ik uit de nametingen geen bewijs kunnen putten voor, maar er ook geen bewijs in kunnen zien tegen wat op het eerste gezicht aannemelijk is: dat de Enter Akkers als één of meer ver afgelegen gewannen behoorden bij de eerste aanleg van de es. Ze demonstreren een zich reeds vroegtijdig voordoend gebrek aan voor bepaalde doeleinden geschikt geachte grond. Lijst van gewannen 1. Rietstukken 7x2,5 roede. Dat niet deze maar de er tegenaan stotende Hazelakkers een gewan vormen lijkt onwaarschijnlijk, ge zien de geringe breedte van de laatste, waarmee men de ruimte tussen de Rietstukken en de bestaande weg zal hebben opgevuld. 2. Zonder naam\ 7x2 roede. Twijfelachtig. De reconstructie berust voornamelijk op het Anewendeken dat, zeer opvallend, juist 7x2 roede lang is. Dat de zuidgrens van dit gewan met de noord grens van het volgende op één lijn ligt kan geen betekenis hebben. 3. Paalakkers: Gerende stukken van 7x2, 7x2,5 roede. 4. Bergakkers 17x2 roede. 5. Kraaienstukken: 7x2 roede. 6. Grasakkers7 X 2 roede. Ik vermoed hier sterk een gewan, maar duidelijk is het niet. 7. Tijakkers: 7x4 roede. Aan de noordzijde bleef tussen het gewan en de weg een gerend stuk liggen, dat ten koste van de eerste gewanakker een meer gelijkmatige breedte heeft gekregen. De ver breding aan de zuidzijde kan haast niet anders hebben plaats ge- 315

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 53