vonden dan ten koste van nog onontgonnen grond. De juiste ligging van het gewan is hier gebaseerd op de akkergrenzen van de middelste akkers. Een urnenveld werd gevonden vlak langs de Tij akkers, die zelf geen enkele urn bleken te bevatten. Een kennelijke samen hang. 8. Kennebakstukken14x3 roede. Bij uitzondering tweemaal zeven akkers naast elkaar, dus een dubbel gewan. Voor een zo goed mogelijke reconstructie moet ik een kleine hoek met de Bergakkers (nr. 4) aannemen. 9. Wendestukken7x3,7x4 roede. Een merkwaardig gewan met zijn gerende stukken (die tot wenden van de ploeg in het land dwongen) en zijn grote verschuivingen van akkergrenzen. Ook aan de weg die er door gaat heb ik het oorspronkelijk verloop van de akkerscheidingen aangegeven. Ten zuiden van die weg kan het oostelijk stuk slechts zijn grote uitwijkingen hebben gekregen toen het nog niet door zoveel akkers werd tegengehouden, dus toen daar nog onontgonnen grond lag. Toen deze vervorming ontstond, moet de weg waaraan ze eindigt er reeds geweest zijn. 10. Koopstukken\ 7x2 roede. In het perceel ten westen van deze zijn sporen van een oude kleine leemgraverij gevonden met heide plaggen op de bodem van het gat. 11. Daalakkers: 7x2,5 roede. Enigszins twijfelachtig. Er voor pleit de gepaste lengte van de oost- en het bestaan ter plaatse van de westgrens. Maar de grote opschuiving die langs de laatste zou moeten hebben plaats gehad, wekt twijfel. Neemt men de zuidzijde als onveranderd aan, dan klopt het meeste beter, doch de noord kant wordt dan onwaarschijnlijk, terwijl ten slotte de ligging in een kleine laagte ook geen aanbeveling is. 12. Westerse akkers'. 7x2 roede. Aan de oostkant schijnt weer uitbreiding over onontgonnen terrein te hebben plaatsgehad. De naam herinnert blijkbaar aan de tijd dat er verder westelijk nog geen akkers lagen (verg. echter nr. 21). 13. Vonderakkers\ 7x1,5 roede. Vermoedelijk heette eerst alleen de akker die er aan de westzijde langs gelegd werd Tovede (verg. mijn artikel van 1934) en heeft deze naam zich binnenwaarts uit gebreid. 14. Zandakkers: 7x2 roede. Ook bij deze schijnt een naamsver andering te hebben plaatsgehad. 15. Kromme akkers: 7x1,5 roede. Eigenaardig genoeg zijn deze juist heel lang en recht. 16. Stokstukken 17x2 roede. Het is duidelijk dat sommige noord einden wat opgeschoven zijn, doch andere juist weggedrongen doordat het verkeer de noordwesthoek van het gewan ging afsnijden. 17. Loostukken: 7x2,5 roede. De zijkanten van dit gewan zijn niet recht zeker. Dat er een gewan lag wordt bewezen door de 18de- eeuwse opgave dat op de westelijk voorliggende akker verschillende stukken wendden. 18. Steenakkers: 7x2 roede. Verbreding van de westzijde over 3ï6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 54