317 onontgonnen grond De akkergrenzen zijn hier weer heel weinig verplaatst. Verder westelijk vermoed ik geen gewan. Er zijn echter (bewijsbaar) zoveel perceelscheidingen verdwenen, dat ik niets met zekerheid durf te zeggen. 19. Halakkers7x1,5 roede. Een bevredigende reconstructie wordt verkregen door uit te gaan van de gedachte dat het in het westen schuin afgesneden akkergedeelte ten noorden van het gewan niet tot het gewan heeft behoord. 20. Lage Hellewitten'. 7x2 roede. 21. Zuierlagen7 x 1,5 roede. De plaatselijke uitspraak Zoerloogn, die wel verhollandst is tot Zuurlagen, moet begrepen worden als Zuiderlagen (verg. het Duitse Sauerland). Ik kan echter niet goed aannemen dat dit gewan het zuidelijkste van de oude es was. 22. Iewland(en) 17x2 roede. Twijfelachtig. De dwarslijn langs de noordkant doet een gewan vermoeden; de reconstructie gelukt dragelijk, maar de in beginsel enkelvoudige naam past niet recht. Iwland=land met taxus (Duits: Eibe); later werd 't Iwland tot Tiwland. 23. Tuinstukken 1:7x3 roede. Zeer zuidelijk. 24. Tuinstukken II: 7x3 roede. Enigszins twijfelachtig en niet goed te bepalener zouden haast 2x7 akkers van 3 roede gelegen kunnen hebben. Samenvatting De kaart stelt de uit 1832 stammende kadastrale kaart van de Enter Es voor. De breedten van de hierop getekende groepen van zeven akkers staan in eenvoudige verhouding tot elkaar. Deze indeling wettigt de conclusie dat de oudste delen van de Enter Es zijn ontgonnen door zeven deelgerechtigden en dat bij deze onginning een „roede" is gebruikt van 5,25 m. Een lijst van namen en afmetingen van de groepen van akkers besluit het artikel. The map represents the cadastral block plan, dating from 1832, of the „Enter Es". The widths of the groups of seven fields, mapped on this plan, are in a simple relative proportion. This proportion justifies the conclusion that the oldest parts of the „Enter Es" have been reclaimed by seven per sons, each entitled to a share. It seems that a „rod" of 5.25 m has been applied to this reclamation. A list of the names and dimensions of these groups of fields is to be found at the conclusion of the article.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 57