3i9 de helling van de as van de camera en de richting van deze helling nauw keurig gemeten en geregistreerd. Opnamen met dergelijke camera's gemaakt kunnen met een zgn. nadirontschrankingstoestel worden omgevormd. Het lijkt dan alsof de omgevormde foto's met zuiver verticale opnemingsas werden gemaakt. Dit geeft een besparing aan landmeetkundige terrein werkzaamheden van meer dan 50%, daar het aantal benodigde paspunten belangrijk minder wordt. De op genoemde wijze verkregen „verticale op namen" vormen een exacte grondslag voor de radiaaltriangulatie. Nieuwe comparatoren-, alle precisiecomparatoren waarmee de coördinaten van beeld punten in een lokaal systeem worden gemeten, zijn als stereo-instrumenten uitgevoerd. Bij de Exaktograph (Berlijn) vervalt de transformatie, daar de coördinaten onmiddellijk in elk gewenst systeem kunnen worden geleverd. Automatische en elektrische coördinatografende elektrische coördinatograaf is de aanvullende uitrusting voor de fotogrammetrische uitwerkingsappara- tuur. Vol-automatische profielkaartering. Inhoudsberekening m.b.v. een rekenautomaat, doordat de coördinaten van de breekpunten op ponsstroken kunnen worden geregistreerd. 518.5:526.918 Machinerekenen, fotogrammetrie 681.142.8:621.3-523.8 Elektronische rekenmachines Kersting, Rudolf: Zur Umformung photogrammetrischer Maschinenkoordinaten in das Landessystem mit Hilfe programmgesteuerter Rechenanlagen. Allg. Vermess.-Nachr., Bln.-Wilm. (1959) 10, blz. 296-304, 1 form., 1 tabel, 4 litt. De gestelde opgave isten behoeve van de ruilverkavelingswerkzaamheden zijn jaarlijks 26000 punten te transformeren, welk aantal tot 80000 zal aangroeien als automatische grootteberekening zal worden doorgevoerd. Om de voordelen van automatisering van de berekening ten volle te be nutten, worden alle berekenings- c.q. administratie-fasen tot en met de op stelling van een coördinatenkaartsysteem automatisch uitgevoerd. Besproken worden de fasen van berekening en het toe te passen transformatiesysteem. Uit overwegingen betreffende het sorteren komen voornamelijk pons kaartenrekenmachines in aanmerking. Beschreven wordt de werkwijze voor de I.B.M.-650 en de I.B.M.-604. Berekening met eerstgenoemde machine is ongeveer 30% goedkoper dan met de I.B.M.-604. 526.61 Breedtebepaling Bhattacharji, I. C. A method of determining astronomical latitude from observations of a star-pair near their times of elongation. Emp. Surv. Rev., London 15 (1959) 114, blz. 161-163, 3 tab. Er wordt hier een verbetering besproken met betrekking tot de breedte bepaling volgens Bessel door sterwaarnemingen in de eerste verticaal. Een waarnemings- en berekeningsvoorbeeld wordt gegeven. 521.92 Nutatie Jeffreys, Harold: Nutation: Comparison of theory and observations. Royal Astron. Soc., London 119 (1959) 2, blz. 75-80, 10 litt. Theoretische waarden voor verschillende termen van de nutatie (lange perioden, halfjaarlijkse periode, korte perioden), onder gebruikmaking van het model met homogene, puntvormige aardkern en van het model volgens Roche. Vergelijking met de door Federov bepaalde waarden. De overeen stemming is beter dan bij enige vroegere vergelijking. Resultaten. 681.177: 513.75: 526.3 Ponskaartenmachines, coördinatentransformatie Steinich, L.: Verwendung von Lochkartenmaschinen bei der maschenweisen Über- tragung von trigonometrischen Punkten. Vermess.-Techn., Berlijn 7 (1959) 12, blz. 341-344, 5 afb., 3 litt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 59