reparatie en vernieuwing snel en doeltreffend te kunnen handelen, zodat de storingstijd tot een minimum kan worden beperkt, terwijl de beschadiging van het wegdek zo gering mogelijk kan zijn. Menige gemeente is om technische redenen, maar vooral ook omdat de financiën daartoe ontbreken, niet in staat dergelijke beheerskaarten te laten vervaardigen, of men moet genoegen nemen met grotendeels onnauwkeurige overzichtskaarten, waarop de ondergrondse situatie globaal wordt vastgelegd. De figuren 2 en 3 zijn voorbeelden van een kabelkaart en een leidingenkaart, afgeleid uit de in fig. 1 weergegeven huisnummer- kaart, of indien deze niet wordt gemaakt, direct afgeleid uit de moederkaart. Voor een uitgebreide beschrijving van de eisen die aan deze technische beheerskaarten dienen te worden gesteld, verwijzen wij naar enige artikelen van een der samenstellers van dit betoog: „Over kabels- en leidingenkaarten" Publieke Werken, januari 1954 en „Over rioleringskaarten" Publieke Werken, november 1959- Voor gemeenten waar in hoofdzaak lintbebouwing heeft plaats gehad, geven wij de voorkeur aan strookkaarten, die ook uit de moederkaarten kunnen worden gemaakt. Dit geldt eveneens ten aanzien van kleine plattelandsgemeenten zonder een noemens waardige woonkern, en t.a.v. transportleidingen (persleidingen) en hoogspanningskabels buiten de bebouwde kom. Wel dient het ruitennet te worden gehandhaafd, zodat de strookkaarten in de algemene situatie kunnen worden ingepast. Leidingenkadaster Het kadaster is de aangewezen instantie die moet zorgen voor het homogene moedermateriaal (moederkaarten), dat de grondslag dient te vormen voor een leidingenkadaster. Dit zou de uniformiteit, de kwaliteit, maar vooral ook de economie van de kaartvoor- ziening bij de Nederlandse gemeenten in het algemeen zeer ten goede komen. Het ontwikkelingsproces, waarbij steeds meer ge meenten er toe moeten overgaan een eigen landmeetkundige dienst in te stellen, zou bij een verruiming van de taak van het kadaster dan ook minder ingrijpend kunnen zijn voor de huishouding van die gemeenten. Zij kunnen dan immers voortbouwen op het bestaande kaartmateriaal van goede kwaliteit, zodat de desbetreffende dienst niet van de grond af dit kaartarchief behoeft op te bouwen. Het opzetten van een leidingenkadaster met deze moederkaarten dient sterk gedecentraliseerd te geschieden. Uniformiteit en economie vragen hierbij echter een goede integratie. Hiertoe zou een speciale dienst kunnen worden ingesteld, die zou kunnen res sorteren onder het departement van Binnenlandse Zaken, vanwege de nauwe betrekkingen met gemeenten en Provincies. Juister lijkt het ons echter dit leidingenkadaster bij het kadas ter onder te brengen. Er dienen daar dan ook civiele en werk- 330

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 12