Sindsdien mocht er nog steeds geen V blad (ontwerpnorm) op dit gebied verschijnen. Hieruit kan wel worden opgemaakt, dat het uiterst moeilijk is om in deze materie tot overeenstemming te komen. Bij de samenwerking der afzonderlijke diensten van een zelfde gemeente blijkt het steeds moeilijk om bijv. ten aanzien van het verzorgen van beheerskaarten voor de gemeentelijke huis houding tot coördinatie te komen, hetgeen de economie van het beheer der ondergrondse situatie zeer benadeelt. In een aantal gemeenten is men door het instellen van één enkele directie over Gemeentewerken en Bedrijven tot een zekere coördinatie gekomen, maar daar heeft de gemeente meestal niet meer het volledig technisch beheer der bedrijven, daar de water-, gas- of elektriciteitsvoorziening streeks- of provinciegewijs ge schiedt. Het lijkt ons aanbevelenswaardig, dat elke dienst of bedrijf de bijhouding van zijn eigen net verzorgt en dat per provincie diensten worden ingesteld die voor de coördinatie van al deze gegevens zorgen en daarbij supervisie uitoefenen op de bijhouding. De hoofden van deze diensten behoeven niet per se landmeetkundigen te zijn. Conclusie In het voorgaande is getracht de behoefte aan beheerskaarten en technische kaarten te omschrijven en de economische wenselijkheid aan te tonen van het instellen van een leidingenkadaster, omdat steeds groter bedragen ondergronds worden geïnvesteerd, zonder enige uniformiteit, vaak zonder rechtszekerheid en met zeer ge brekkige registratie en kaartering. De invoering van de fotogrammetrie bij het kadaster maakt het mogelijk de hiervoor vereiste moederkaarten op weinig kostbare wijze te leveren. Het bijhouden van deze kaarten zal sterk gedecen traliseerd moeten geschieden. Het feit dat de „Staatscommissie" een zo ruime opdracht kreeg, maakt het mogelijk dit probleem 333 Voorts meende de subcommissie te kunnen vaststellen, dat bij ver schillende instellingen, waarschijnlijk door het omvangrijke werk dat de verzorging van een revisie-tekeningen-archief vergt, grote achterstand was in het revisietekenwerk. Een volledig en goed bijgehouden revisie- tekeningenarchief is voor de diensten en bedrijven van grote economische betekenis en daarom dient hiernaar met alle middelen te worden gestreefd. Tot deze middelen behoren in de eerste plaats het maken van normen voor revisietekeningen voor algemeen gebruik en het toepassen van uni forme kaarten voor het vastleggen van leidingnetten. Het bestaan van normen voor algemeen gebruik schept de mogelijkheid tot coördinatie van werkzaamheden te geraken bij het verzamelen van terreingegevens en het uitwerken hiervan. Het veelvuldig voorkomende opmeten van een zelfde terrein door verschillende diensten en bedrijven zou dan voorkomen kunnen worden, hetgeen een besparing zou betekenen en de verzorging van het revisietekenwerk belangrijk zou vereenvoudigen. Bij de voorbereiding van de normbladen voor revisietekeningen staat de sub-commissie genoemde coördinatie van werkzaamheden voor het vervaardigen van kaartenmateriaal als zeer gewenst voor ogen".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 15