334 te bezien binnen het raam van een algehele reorganisatie van het kadaster, waarbij dit een in hoofdzaak regelende en controlerende functie krijgt en de uitvoering aan anderen wordt toevertrouwd. Het zal daardoor kunnen uitgroeien tot een algemene geodetische dienst, die een ruimere taak en een meer wetenschappelijk karakter krijgt en voldoende aansluit op de ontwikkeling van de laatste halve eeuw, waarin de landmeetkunde zich ontwikkelde van prak tijkvak tot wetenschap. Hierdoor zal een in de tijd passende inte gratie kunnen ontstaan, waarbij het kadaster de vooraanstaande plaats zal hervinden, die het in de landmeetkundige wereld zolang heeft gehad. Litteratuuroverzicht Prof. Dr.-Ing. H. Wolf. Ausgleichungsrechnung nach der Methode der kleinsten Quadrate. Lieferung 1, 48 blz., 16,5 x 24 cm. Hanseatische Verlagsanstalt G.m.b.H., Hamburg, i960. Prijs per aflevering DM 6.80. Het te bespreken boekje vormt het eerste gedeelte van een groter werk dat in tien afleveringen zal verschijnen. Een overzicht op de achterzijde van de kaft geeft een indruk van de opzet van het ge heel. De inhoud zal als volgt worden; 1. Fehlerlehre (de ondertitels beslaan in de opgave vier regels). 2. Theorie und Praxis der Ausgleichungsrechnung (de ondertitels beslaan 27 regels). 3. Anwendungen (de ondertitels beslaan 30 regels). 4. Anhang (de ondertitels beslaan 2 regels). Hieruit blijkt, dat de eerste aflevering, die de „Fehlerlehre" en een algemeen overzicht van de vereffeningstechniek behandelt, slechts een bescheiden plaats in het geheel inneemt; het zwaarte punt van het werk zal bij de vereffeningstechniek en de toepassingen liggen. Daarom kan men deze aflevering niet op zichzelf beschou wen: node mist men een voorwoord dat de plaats van dit stuk in het geheel toelicht en waarin wordt uiteengezet wat het richtsnoer Nature and possibilities of a landregistry for pipelines The growing need to know the exact location of underground pipes, mains, sewers, cables etc., in which enormous amounts have been invested, suggests the desirability of introducing a pipes registry. The authors wonder whether the introduction of photogrammetry at the landregistry, which involves the use of maps on a scale i 2000, might provide the economical and practical basis for such a pipes registry. Keeping it up-to-date would present a big problem; this should, however, be capable of solution through decentralisation. A suitable reorganisation of the landregistry should fit into this decen tralisation and on the other hand create a new and broader task for the land- registry. This should increase its importance in the whole of the present geodetical development.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 16