338 uitgewerkt: dat moet wachten tot later in het boek de matrix- en de riccinotatie ingevoerd worden. De schrijver gaat dan ook over op de behandeling van achtereenvolgens: de bepaling van het ge middelde (gelijke en ongelijke gewichten) en de vereffening met indirecte waarnemingen (tweede standaardvraagstuk), waarbij de nodige aandacht aan het opstellen der correctievergelij kingen en normaal vergelijkingen wordt geschonken. De didaktische ervaring van de auteur komt o.a. tot uiting in een aantal opmerkingen naar aanleiding van het opstellen der correctie vergelijkingen: het zijn eenvoudige, praktische aanwijzingen van groot nut. De aflevering eindigt met het begin van de behandeling van de algorithmus van GauB, een numeriek voorbeeld. De typografie en redactie van het boek zijn sterk systematisch. De eigenlijke tekst is in paragrafen verdeeld en is veelal gezet in letters van normale grootte, soms onderbroken door een stukje in kleine letters. Daarna volgen bij praktisch elke paragraaf een aantal opmerkingen en voorbeelden in kleine letters. De hoofdstukken en paragrafen zijn volgens een decimaal stelsel genummerd; verder staan de opmerkingen in genummerde volgorde, evenals ver schillende opsommingen. Het boek is zonder twijfel opgezet als een leerboek, wat ook uit de vele goed gekozen voorbeelden blijkt. Een vrij onrustig typografisch beeld is de prijs die men voor de syste matiek moet betalen. Ook qua inhoud is de systematiek niet be vorderlijk voor het evenwichtde hoofdtekst is kort en probleem loos, de opmerkingen bevatten vaak essentiële materie. Een verge lijking met de kleine lettertjes van een verzekeringspolis dringt zich op. Men kan, samenvattend, concluderen dat de schrijver de in leiding tot de vereffeningstechniek zo beknopt mogelijk heeft willen geven, zonder diep op principiële kwesties te willen ingaan en zonder eigen wegen te bewandelen, en daarbij de lezer steeds op de praktijk richtend. Men kan met belangstelling de verdere afleveringen van het boek die de eigenlijke vereffeningstechniek behandelen tegemoet zien: de auteur is terecht beroemd op dit gebied. Intussen is ook de tweede aflevering reeds verschenen, zodat het besproken werk op het ogenblik tot en met blz. 96 is gepubliceerd. Ir. J. E. Alberda

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 20