een eerbetoon aan een beroemde universiteit die zo'n beroemde geleerde onder haar docenten mocht hebben. Van deze verbonden heid met zijn universiteit getuigt ook de Latijnse tekst op het gedenkteken dat de kinderen boven het graf van hun ouders in de Pieterskerk, dicht bij de hoofdingang, hebben laten aanbrengen. De vertaling er van luidt Cartografie van Nederland 1700-1850 Het Landmeetkundig Gezelschap „Snellius" viert dit jaar zijn vierde lustrum. Ter gelegenheid daarvan organiseert het een tentoonstelling onder de titel „Cartografie van Nederland 1700- 1850" in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft. Deze tentoonstelling is op 26 november geopend en zal tot 17 december duren. Op de tentoonstelling wordt een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de cartografie van Nederland, uitgevoerd in opdracht van de overheid. In de achttiende eeuw had de sterke decentralisatie in de Repu bliek natuurlijk invloed op het kaartbeeld. Dit blijkt duidelijk uit de bonte verscheidenheid van schalen en van de weergave van de topografie op kaarten van die tijd. De nieuwe ideeën over de staatkundige eenheid omtrent de eeuwwisseling zijn ook in de car tografie merkbaar, ze komen tot uiting in het werk van lt-gen. baron Krayenhoff die, met zijn driehoeksmeting als grondslag, een kaart vervaardigde van de noordelijke provincies van het Konink rijk der Nederlanden. In de negentiende eeuw tenslotte ontstonden achtereenvolgens de kadastrale plans, de rivierkaarten, de topogra fische kaarten en de waterstaatskaarten, kaarten die sindsdien geen principiële wijzigingen hebben ondergaan. Een overzicht van instru menten en litteratuur die de landmeters in vroeger jaren ten dienste stonden, vormt de garnering van het hoofdmotief. De tentoonstellingscommissie heeft niet de pretentie te denken, dat zij het onderwerp van deze tentoonstelling uitputtend heeft behandeld, wel is zij van mening dat het bijeengebrachte mate riaal in hoge mate interessant is, niet in het minst voor geodeten. 343 Voor de allerberoemdste en geleerdste man de heer Willebrord Snel van Royen, de oogappel van de wiskundigen onder de Nederlanders en aan de Academie die hier de beroemdste is, in alle opzichten de beroemdste, schranderste, waardigste en meest verdienstelijke professor in de wis kunde, alsmede voor de alleruitnemendste, reinste Vrouwe Maria de Lange, zijn allerdierbaarste echtgenote, hebben de bedroefde kinderen dit gedenkteken als bewijs en als onbetwijfelbaar teken van hun eerbied jegens hun ouders opgericht. Overleden 30 oktober 1626. Overleden 11 november 1627.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 25