344 Boekbespreking Lustrumboek Snellius (1955-1960), 300 blz., 15 x 23 cm., rijkelijk geïllustreerd. Gebonden in kunstlederen band met goud opdruk. Prijs 12.50. Besteladres Landmeetkundig Gezelschap „Snellius", Kanaalweg 4, Delft, postrek. 104832, onder vermelding: „Lustrumboek". Het begint zo langzamerhand traditie te worden, dat het Land meetkundig Gezelschap „Snellius" met tijdsintervallen van 5 jaar een „Lustrumboek" uitgeeft. Voor mij liggen thans de drukproeven van het derde boek, dat door het nu 20 jaar „jonge" Gezelschap is verzorgd. Dat uw recen sent aldus gedwongen is reeds vóór de geboorte van deze telg een karakterbeschrijving van hem te geven, kunt u alleen maar beschouwen als een uiting van het hoge levensritme van de jonge moeder, in casu van de lustrumboekcommissie. Het is in dit verband ongetwijfeld gepast het jubilerende Gezel schap de wens mee te geven, dat deze jeugdige voortvarendheid niet zal leiden tot een snelle veroudering, doch dat het de volgende generaties van haar leden mag gelukken op even spectaculaire wijze één van haar doelstellingen te verwezenlijken. Waren de eerste en tweede uitgaven geredigeerd met de bedoeling de nadruk te leggen op de positie en de activiteiten van de landmeter in binnen- en buitenland, thans is het accent verlegd naar de technisch- wetenschappelijke zijde van het vak door het moderne instrumen tarium van de geodetisch-ingenieur als hoofdmotief te nemen. De hieraan gewijde reeks artikelen wordt voorafgegaan door een beschrijving van „Willebrord Snel van Royen, zijn leven en zijn werken", van de hand van de heer N. D. Haasbroek. Dat dit onderwerp niet in direct verband staat met het hoofdmotief van het boek, zij de samenstellers graag vergeven uit piëteit voor de naam van hun peetvader, doch mede omdat de inhoud van het opstel van de heer Haasbroek voor historieminnaars onge twijfeld bijzonder interessant zal zijn. Hoewel de verleiding groot is ook alle volgende artikelen met enkele opmerkingen bij u in te leiden, zal ik hieraan om praktische redenen weerstand moeten bieden, daar ik dan ongetwijfeld op een te groot deel van uw tijdschrift beslag zou leggen. Ik moge derhalve volstaan met u te verwijzen naar onderstaande inhouds opgave, waarbij naar mijn mening de combinaties van auteurs en hun onderwerpen voldoende zullen zijn om u een indruk te geven van de gevarieerdheid van het gebodene. Inhoud Voorwoord van de redactie. Prof. ir. G. F. Witt, De Onderafdeling en „Snellius". M. Tienstra, Mijnheer de redacteur, N. D. Haasbroek, Willebrord Snel van Royen, zijn leven en zijn werken. Dipl.-Ing. E. Berchthold, Ueber die Entwicklung der Vermessungsinstru- mente. L_

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 26