zodat het een sieraad in uw boekenkast zal zijn, u daarmee tevens financiële steun verleent aan een initiatief, dat dit ten volle waard is. Cadastre romain Mijn fietstocht door Frankrijk in de afgelopen zomer bracht mij o.m. in de stad Orange in het departement Vaucluse. Van de vele aldaar bewaard gebleven monumenten uit de Romeinse tijd kennen de meeste toeristen slechts de al in 49 v. Chr. opgerichte Are de Triomphe, die aan de Hoofdweg is gelegen. Een enkeling die zich de moeite getroosten wil langzaam met zijn auto door de nauwe straatjes van de stad te rijden, ontdekt wellicht nog het Romeins theater dat uit de tweede eeuw na Chr. dateert. Het is mij echter gebleken dat er o.m. ook nog een museum van oudheden is, waar zeer interessante dingen zijn te zien. In dit museum is een gedeelte van een omstreeks 1950 in de omgeving van Orange opgegraven Romeins kadaster te zien. Het gaat hier om een kadaster, dat in 77 na Chr. door Vespasia- nus is ingesteld. Het kadaster bestaat uit een stenen tableau, waarin de perceelsgrenzen zijn gegrift. In de percelen staan de namen van de eigenaren en de grootten der percelen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat genoemd tableau niet gaaf aanwezig is, maar als een verzameling brokstukken waarvan er vele ontbreken, maar waarvan er evengoed honderden zodanig aan elkaar sluiten, dat nauwelijks te zien is, dat men niet met een geheel heeft te maken. Het Cadastre romain zou betrekking hebben op een niet nader aangegeven gebied in de buurt van Orange, ter grootte van 22 X 28 km2. De coördinatenassen verdelen het kaartwerk in vier kwadranten. De ordinaat wordt genoemd „kardo", terwijl de abscis de naam „decymanus" draagt. Elk kwadrant is nog onderverdeeld in „centuries" ter grootte van 200 „jugères". Het tableau is zo opgesteld dat het de museumbezoekers on mogelijk is er stukjes van mee te nemen. We hebben hier te doen met een uniek historisch document, dat wellicht even waardevol is voor de geschiedenis van het Gallische grondgebruik, als voor die van de agrarische politiek der Romeinen. H. L. v. G. Fédération Internationale des Géomètres Vergadering van het Comité Permanent van de F. I. G. te Brussel, 23-28 Juni 1960. De zittingen vonden plaats op vrijdag, zaterdag, maandag en dinsdag, resp. 24, 25, 27 en 28 juni. De overige dagen werden gevuld met ontvangsten en excursies. Als ik de kwaliteit van de organisatie dezer excursies toets aan de ene excursie die ik mee maakte, dan kan deze zeer goed genoemd worden. 346 A. J. VAN DER WEELE

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 28