349 apparatuur en toepassing van moderne methoden toch redelijk goede resultaten weet te verkrijgen; b. de luchtfotogrammetrie op grote schaal voor technische en kadastrale doeleinden (hermeting, ruilverkaveling) met een voor het grootste gedeelte moderne apparatuur wordt uitgevoerd; c. een begin is gemaakt bij de meetkundige dienst van de stad Belgrado met de toepassing van het ponskaartensysteem voor de kadastrale boekhouding, voor zover het de verwerking van nume rieke gegevens betreft; d. aan de nauwkeurigheid van de metingen t.b.v. de meetkundige grondslag zeer hoge eisen worden gesteld; e. men niet aan de indruk kan ontkomen dat ook op geodetisch gebied zeer enthousiast en hard wordt gewerkt teneinde de mate riële omstandigheden in het land te verbeteren. De excursies bestonden uit een bezoek aan een ruilverkaveling in de omgeving van Vinkovci en de grote cultuurtechnische werken in de streek van Vojvodina (werken bij het kanaal Donau-Tisa- Donau), die betrekking hebben op een gebied van 1,2 miljoen hectare. De geodeten leveren in dit enorme project een belangrijk aandeel door het leggen van de meetkundige grondslag en het verstrekken van goede kaarten en hoogtecijfersdeze werken gaan bovendien gepaard met ruilverkaveling. Vermeld worde nog dat de zitting werd geopend door de onder staatssecretaris van Financiën; de directeur van de Geodetische dienst van de republiek, de heer Bogdanovic, toonde zijn belang stelling door aan alle activiteiten deel te nemen. De organisatie van bijeenkomst en excursies was perfect, de betoonde gastvrijheid zeer groot. Prof. ir. G. F. Witt 45. Deutscher Geodatentag 1 960 Van 21 t/m 24 september j.l. werd te Bremen het 45e congres van de Duitse landmeters gehouden. Het was de eerste keer dat deze Hansestad als congresstad was gekozen. Ongeveer 1200 colle ga's, deels met hun echtgenoten, hadden aan de uitnodiging van de voorzitter der D.V.W., Dr. H. Röhrs, gevolg gegeven. Daaronder bevond zich een aanzienlijke vertegenwoordiging uit het buitenland. Na een woord van welkom door de voorzitter werden de aanwezi gen namens de stad Bremen begroet door senator Dr. Nolting- Hauff. Deze riep nog even in de gedachten terug de grote Frie- drich Wilhelm Bessel, die, als koopman naar Bremen gekomen en gestorven als directeur van de sterrenwacht te Koningsbergen, aan het begin van de negentiende eeuw de landmeetkunde in Bremen belangrijke impulsen heeft gegeven en die tot de huidige betekenis van de landmeetkundige wetenschap heeft bijgedragen. Mede namens de buitenlandse deelnemers werden begroetings- en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 31