bereiken is. Past men niet de juiste werkmethode toe, maar pro beert men met in zwang zijnde niet toereikende methoden het werkoverschot te beteugelen, dan loopt men een goede kans dat de kwaliteit van het werk daaronder lijdt, aldus Prof. Nittinger. Uit een gegeven overzicht bleek, dat bij een gelijke personeels bezetting de omvang der landmeetkundige werkzaamheden in Duitsland in zes jaar tijd met 100% is toegenomen. De heer W. Oldenhage, Oberregierungs- und Vermessungsrat bij het Nieders. Ministerium für Landwirtschaft hield een voor dracht over „Das Agrarland Niedersachsen, seine landwirtschaft- lichen und agrarstrukturellen Probleme unter besonderer Berück- sichtigung des Emsland- und Küstenplanes". Samengevat is on geveer het volgende gezegd. Niedersachsen met een oppervlakte van 47000 km2 en met 6,5 miljoen inwoners is een agrarisch land, waardoor landbouw problemen op de voorgrond staan. Het land valt te verdelen in drie grote delen: het bergland in het zuiden, daaraan grenzend een hoog heidegebied en in het noorden het vlakke kustgebied. De agrarische structuur is in Niedersachsen betrekkelijk gezond. Oude rechten hebben verhinderd dat boerenbedrijven door vererving te zeer verbrokkeld konden worden. Van oudsher is een min of meer uitgebalanceerde mengeling van grote, middelgrote en kleine bedrijven behouden gebleven. Het familiebedrijf domineert. Een interessant overzicht over de ongeveer 264000 boerenbedrijven krijgt men uit het volgende. Bedrijven groter dan 100 ha maken slechts 0,3 van het totaal uit bedrijven met een grootte tussen 10 en 50 ha maken 32,7 van het totale aantal uitdie met een grootte van 0,5 tot 5 ha maken zelfs 47'9 van het totaal uit. De aandelen van de oppervlakte die voor agrarische doeleinden in gebruik is bedragen resp. 4,8 63 en 9 De ontwikkeling in de landbouw leidt zowel tot een verminde ring van het aantal kleine bedrijven, als ook van dat der zeer grote. Hoewel de situatie over het algemeen gunstig is, zijn er toch ge bieden waar de landbouw het zwaar te verduren heeft. De cultuur grond met de minste waarde maakt een zeer groot percentage uit van de beschikbare cultuurgrond. Daarbij komt dat er in Nieder sachsen nog 300000 ha woeste grond en 160000 ha moeras op ont ginning wachten. Hoewel het grondbezit niet in dezelfde omvang als in andere landen onder versnippering lijdt, worden de ont- ginnings- en cultiveringswerkzaamheden met het doel tevens een goede ontwatering en economischer perceelsvormen te verkrijgen, in ruilverkavelingsverband uitgevoerd. Daarna besteedt de inleider bijzondere aandacht aan het Emsland, waar zeer veel van de genoemde woeste grond en het moeras gelegen zijn. Reeds in de 17e eeuw heeft men zich beijverd dit gebied te ontsluiten. Een cultiveringsrage viel op te merken in de jaren kort na de eerste wereldoorlog tengevolge van het aankopen door de Pruisische staat van 25000 ha moeras en in het bijzonder in de 35i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 33