353 vervaardiging in hoofdzaak van de fotogranunmetrie gebruik wordt gemaakt. Tenslotte gaat spreker nog in op het bestaan van de Staats commissie in zake het kadaster. Het rapport van deze commissie, aldus de heer Meelker, wordt met spanning tegemoet gezien, waarbij wordt gehoopt dat daarin de conclusie wordt getrokken, dat niet langer de Wet op de Grondbelasting de basis van het kadaster zijn zal, doch dat er een niet mis te verstane uitspraak zal worden gedaan het kadaster een eigen wettelijke basis te geven. Daardoor zal het in staat zijn de gestelde maatschappelijke opgave, die thans de oorspronkelijk louter fiscale doelstelling verre over treft en veel belangrijkere juridische en planologische facetten heeft, beter te volbrengen. Tenslotte hield Oberregierungs- und -Vermessungsrat Dr.-Ing. W. Höpke uit Hannover een voordracht met lichtbeelden over „Elektronische Verfahren für die Vermessungspraxis". Een over zicht wordt gegeven over de grondprincipes van geodimeter en tellurometer. Een aantal praktische resultaten wordt vermeld. Ofschoon de huidige instrumenten reeds een vergaande ontwikke ling hebben bereikt, ziet spreker ze toch nog niet als volmaakt. Verbeteringen, die vanzelfsprekend mogelijk zijn, zullen er toe leiden, dat in de naaste toekomst in groter getale elektronische afstandmeters zullen kunnen worden ingezet. Volgens de huidige ervaringen lenen de elektronische afstandmeters zich nog niet voor kadastermetingen. Het gebruik van deze instrumenten voor het meten van afstanden beneden een kilometer is niet lonend. Op grond hiervan raadt spreker aan een veelhoeksmeting voor kadastrale doeleinden voorlopig nog met de tot nu toe gebruikte hulpmiddelen te verrichten. In aansluiting op de voordracht van de heer Oldenhage werd een excursie gemaakt naar de Marsch- und Moorgebiete Nieder- sachsen, waarbij een bezoek werd gebracht aan enkele ruilverkave lingen. Bezichtigd werden nog een bezandingsmachine en een diepwerkende ploeg, die in staat is de grond tot op ruim 1,70 m diep om te ploegen. Tijdens deze excursie werd een lunch gebruikt in het restaurant van het in opbouw zijnde openluchtmuseum te Cloppenburg, waar al meer dan 30 boerenhuizen en -schuren van historische makelij zijn samengebracht. In het gebouw waar de voordrachten werden gehouden, was door een aantal firma's een tentoonstelling ingericht van hulpmiddelen die bij het landmeten worden gebruikt. O.a. stonden daar opgesteld een elektro-coördinatograaf van de firma Dennert en Pape, de Graphomat van Zuse, een door een ponsband bestuurd coördinato- graafje, dat ook automatisch de verbindingslijnen tussen de te kaarteren punten trekt, en voorts de elektronische planimeter van Zuse, een nogal gecompliceerde uitrusting, bestaande uit een bedieningskastje, een wagenplanimeter, een telexschrijfmachine,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 35