362 Litteratuuroverzicht Jaarverslag 1959Centrale Cultuurtechnische Commissie Cul tuurtechnische Dienst Herverkavelingscommissie Zeeland Herverkavelingscommissie Walcheren Stichting Beheer Land bouwgronden. Uitgave van het Ministerie van Landbouw en Visserij, 87 blz. Zowel het jaarverslag 1956 als dat van 1957 verwierven voor hun uitstekende verzorging prijzen. Constatering van het feit dat op dezelfde wijze is voortgegaan bij de verzorging van het jaar verslag 1959 houdt een lofprijzing in, die een nadere beschrijving overbodig maakt. Na een „Woord vooraf" volgen vijf hoofdstukken, resp. Algemene beschouwingen, Agrarische vernieuwing in West-Europa, Bijzondere onderwerpen, Het werk in de provincies en Stichting Beheer Landbouwgronden. Daarna zijn nog enige „Bijlagen" opgenomen, die betrekking hebben op de samenstelling van commissies, aan- en verkopen van de Stichting Beheer Landbouwgronden en een aantal cultuurtechnische publikaties. Tenslotte volgen de samen vattingen in de Engelse, Duitse en Franse taal. In het eerste hoofdstuk wordt een motivering van het beleid gegeven; tabellen en cartogrammen geven een indruk omtrent de bestede gelden en de verrichte werkzaamheden. De raamplannen voor de agrarische ontsluiting worden hier genoemd, plannen die vermelden welke wegen in de naaste toekomst reeds kunnen worden verbeterd, zonder dat zij een belemmering vormen voor de plannen (bijv. ruilverkaveling) die in de verdere toekomst zullen worden uitgevoerd. De opzet van deze raamplannen zal met grote voorzich tigheid dienen te gebeuren. De agrarische vernieuwing in West- Europa verloopt in het noord-westelijke gedeelte langs dezelfde lijnen. In Engeland, Italië en Spanje (gedeeltelijk) is ruilverkaveling niet nodig. Het hoofdstuk „bijzondere onderwerpen" begint met een beschouwing over recreatie, landschapsverzorging en natuur bescherming. Het is toe te juichen dat de recreatie door middel van ruilverkaveling steeds meer bevorderd wordtZweden is ons in dit opzicht al jaren voor. Behalve aan onderzoek, planologie, water bouw, wegenbouw, enz. wordt in dit hoofdstuk' ook weer enige aandacht besteed aan de methoden die de kadastrale ruilverkave- lingsdienst ontwikkelt om het tempo van de werkzaamheden te versnellen. Het werk in de provincies wordt vrij uitvoerig vermeld. De beschrijving van bijzondere moeilijkheden in de verschillende ruil- verkavelingsblokken is leerzaam. Zij toont de vele aspecten die aan het ruilverkavelingswerk zijn verbonden. Wat mij echter in deze verslagen ook weer is opgevallen, is de spraakverwarring die dreigt te ontstaan, wanneer men het heeft over ruilverkavelingsovereenkomsten, vrijwillige ruilverkaveling en administratieve ruilverkaveling. Deze spraakverwarring is mij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 44