uitbreidingen en vernieuwingen van leidingen e.d. het grondwerk gecombineerd voor alle bedrijven kan worden uitbesteed. Nu wordt in enkele gemeentelijke, streek- en provinciale be drijven bij het realiseren van uitbreidingsplannen gewerkt met coördinatie-ambtenaren, die dus tussen de afzonderlijke bedrijven en gemeentelijke diensten regelend optreden. Het succes van deze werkwijze is sterk afhankelijk van de mate van bevoegdheid, waarmee deze ambtenaren worden bekleed en van de bereidheid van de instellingen om zich te houden aan gemaakte afspraken en regelingen. Het Vermessungsamt van de gemeente Bazel, waar een Leitungs- kataster reeds tientallen jaren goed functioneert, heeft over deze materie een uitgebreide studie gemaakt. Het komt tot de volgende conclusie omtrent de kostenverdeling Zelfstandige landmeetkundige diensten, die per gemeente of groep van gemeenten nauw samenwerken met het grondbedrijf, zouden in grote mate tegemoetkomen aan de toenemende eisen die aan het beheer van de onder- en bovengrondse situatie worden gesteld. Een eerste vereiste om dit mogelijk te maken is echter, dat men beschikt over homogene moederkaarten op grote schaal. Moederkaarten De behoefte aan een kaartwerk op grote schaal voor het gehele land, dat een belangrijk aantal topografische details bevat, is hiervoor uiteengezet. De eerste vraag die hierbij rijst is die van de schaal. Voor vele doeleinden is een schaal van 1 500 het meest geschikt. In enkele gecompliceerde gevallen bestaat behoefte aan kaarten 1 200, terwijl in minder drukke gebieden vaak met 1 1000 kan worden volstaan. Als deze zaak geheel nieuw moest worden opgezet, zou de schaal 1 1000 de voorkeur verdienen. Deze zou dan voor verschillende diensten en bedrijven fotografisch kunnen worden vergroot tot 1 500 en voor enkele detailgevallen tot 1 200. Aan het verlies van meetkundige zuiverheid bij deze vijfmalige vergroting kan worden tegemoetgekomen, doordat een kaart op een zo grote schaal ruimte biedt voor het inschrijven van maten, waar zulks gewenst is. Wij bevelen echter aan een schaal 1 2000 te kiezen voor de moederkaart. Weliswaar vereist dit een tweemaal zo grote ver groting, maar deze kaart bestaat in feite sinds kort in Nederland, zij het dan ook thans alleen nog maar in de vorm van een verder vrijwel waardeloos tussenprodukt en voorlopig in kleine omvang. Wij doelen hier op de op wienekefolie gemaakte tekenstukken, die de Fotogrammetrische dienst van het kadaster als tussenfase uit de luchtfoto's vervaardigt op schaal 1 2000. Deze moederkaarten 324 ,,De onderlinge kosten voor het verzorgen van de technische beheers- kaarten door de landmeetkundige dienst zijn als volgt verdeeld: Openbare werken 21 gasbedrijf 10 waterleidingbedrijf 10%; P.T.T. 23 eigen dienst 5 elektriciteitsbedrijf 26 vervoersbedrijf (tram) 5

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 6