kunnen worden opgezet op de wijze van de raamkaart, waarvoor de hoofdlandmeter van het kadaster D. de Groot een warm pleidooi heeft gevoerd in dit tijdschrift (februari i960, blz. 54). Dit houdt een extra taak voor het kadaster in, maar al zou dit slechts eenmaal geschieden en al zou men het bijhouden achterwege laten, toch zou dit reeds een grote vooruitgang betekenen. Van deze fotogrammetrische tussenkaarten kan nl. ook de overige topografie, zoals straatprofielen, wegbermen, bijgebouwen, houten opstallen, warenhuizen en kassen van tuinderijen, taluds, sloten e.d. worden overgenomen. De zo ontstane moederkaarten, waarvan allerlei soorten beheerskaarten kunnen worden afgeleid, zouden met het straatmeubilair en andere kleine details die niet op de foto grammetrische tussenkaart voorkomen, door meting van eigen gemeentelijke diensten of particuliere landmeetkundige bureaus kunnen worden gecompleteerd. Het kadaster zou deze moederkaarten, waaruit vele nevenkaarten kunnen worden afgeleid, moeten verzorgen. De kadastrale kaart zelf is dan slechts één van deze nevenkaarten, die geheel door de kadastrale dienst moet worden verzorgd. De moederkaart zal derden in staat stellen daarvan de vereiste beheerskaarten en technische kaarten te maken. Wat thans slechts een tussenprodukt is, wordt hierdoor een uiterst waardevol hoofd- produkt, zonder dat de kadastrale kaart er iets onder lijdt, hr moge hierbij worden opgemerkt, dat zich op een heel ander gebied een vergelijkbare ontwikkeling heeft voorgedaan, namelijk in de mijnen, waar de steenkool al lang geen hoofdprodukt meer is, maar in waarde slechts een vrij gering percentage betekent van het geheel van chemische produkten die daarbij als nevenindustrie zijn ont staan. Gewenst is een volledige en liefst systematische fotogram metrische hermeting van Nederland, waarbij de terrestrische bij meting, die in sterk bebouwde gebieden noodzakelijk is, aanzienlijk verminderd kan worden door aaneengesloten bouwblokken met de procota in te passen uit (goede) bestaande kadastrale plans. Beheerskaarten Genoemde moederkaarten, schaal 1 2000, worden fotografisch vergroot tot 1 1000 en begrensd volgens het ruitlijnenstelsel (coördinaten) van het Rijksdriehoeksnet. Zo ontstaan geschikte dochtercalques, die in de gemeentelijke huishouding voor allerlei beheersdoeleinden kunnen worden gebruikt. Zo nodig wordt de overzichtelijkheid vergroot door op de dochtercalques bepaalde details weg te raderen en andere forser te tekenen. Al naar de aard en omvang van de gemeente en de fiscale, juri dische en technische behoeften, kunnen van de gekaarteerde moederkaarten een reeks beheerskaarten worden afgeleid, die resp. moeten voldoen aan of bestemd zijn voor bijv. 1. het rooilijnenbesluit (i.v.m. bouwverordening) met voor- en achterrooilijn, 325

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 7